BOTOKS


Botoks, mimik özelliklerine uygun yapıldığı taktirde, çizgilerde gözle görülür bir düzelme sağlamakla kalmaz, hastaya taze, mutlu ve aydınlık bir ifade verir.

Botoks, kalıcı bir yüz germe veya cilt gençleştirme yöntemi değildir. Uygulama bölgesi ve mimik kullanımına göre etki süresi değişkenlik gösterir. 

 

Tunç Tiryaki titiz, nazik ve sabırlıydı. Botoks uygulaması, yüzümü daha parlak ve genç yaparak görünümümü iyileştirdi. Çok doğal oldu, daha memnun olamazdım. Çalışanları nazik ve çok yardımcılar.

Realself Hasta Yorumu

BOTOKS (Botox Botulinum A) NEDİR ?


Botox kelimlerinin kısaltılmış hali olup, clostridium botulinum bakterisinin oluşturduğu tıbbi bir proteindir.

Uzun yıllardır tıpta çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmakta olup, son 10 senedir estetik amaçlar ile de başarılı ve güvenli bir şekilde uygulanır. botox, cerrahi bir uygulama değildir, uygulama rahatlığı ve kolaylığı sebebi ile sıkça tercih edilen bir yöntemdir.

Botulinum Toksin A, FDA (US Food and Drug Administration) onayı almış güvenilir bir üründür.

Botox işleminin uygulama süresi toplamda 10-15 dakikadır.
Bu işlem sonrasında kişi rahatlıkla günlük aktivitelerine devam edebilir.

 

Kırışıklık Tedavisi (Botoks) kimlere uygulanır?

Yüzün üst bölümü, alın, göz kenarları ve kaş arası kırışıklıklarının asıl sebebi bu bölgelerdeki mimik kaslarının gereğinden fazla çalışmasıdır. Botox, bu bölgelerde fazla mimik kullanımından doğan çizgi ve ince kırışıklıkları olan herkese uygulanabilir. Doğal olarak yapılması gereken, kırışmaya sebep olan bu kasların bir kas gevşetici olan botox ile gevşetilmesi ve kırışıklıkların açılmasıdır. İstinirse botox A kaş kaldırma mümkündür. 

Botulinum Toksin A uygulamasında önemli olan, uygun dozlar kullanılarak sadece kırışıklıkların açılması ancak mimiklerin tamamen gevşetilmemesidir. Bu durumda, bakışlardaki anlam kaybolmaz, sadece daha dinç bir görünüm elde edilir. Botox kas gevşetme etkisi ile cildi gerginleştirerek dinlenmiş ve dingin bir ifade verir.

Kırışıklık Tedavisi (Botoks) nasıl yapılır?

Botox uygulamasına başlamadan önce hastaya buz veya anestezik krem uygulanır. Bu şekilde uygulandığı taktirde herhangi bir ağrı ya da acı hissi duyulmaz. Mimikler sırasında oluşan kırışıklık bölgelerine insülin iğnesi gibi ince bir enjektör ile uygulama yapılır. Uygulanacak doz kişinin kırışıklık derinliği ile ilişkili olarak, uygulayıcı hekim tarafından belirlenir.

Botox tekrarlanmalı mıdır? Ne sıklıkta tekrarlanmalıdır?

Botox, kalıcı bir cerrahi operasyon değildir. Bu sebeple tekrarlanma sıklığı hastanın ihtiyacına göre belirlenmelidir. Mimik kullanımının derecesine bağlı olarak botosk uygulamasının belirli aralıklarla tekrarlanması gerekir. Genellikle bu uygulama 4-6 ayda bir ihtiyaca göre tekrarlanır ve bu sonuçların daha kalıcı olmasını sağlar. Botulinum Toksin A en önemli avantajı, düzenli uygulanması durumunda, uygulandığı bölgedeki kasların kasılmasını engelleyerek bir şekilde o bölgeyi mimik yapmamak üzere eğitmesidir. Uygulanan bölgedeki kırışma engellenirken, aynı zamanda kasların eğitilmesi ile Botulinum Toksin A daha az sıklıkla tekrarlanması sağlanır.

Botox etkisi ne zaman başlar/ne kadar sürer?

Botox uygulama sonrasındaki etkisi 3-7 gün içinde başlar. Sonuçlar 10-14 gün içinde daha net görülür. Botulinum Toksin A etkisi mimik kaslarının kullanım gücüne bağlı olarak ortalama 4-6 ay sürebilir. Özellikle mimiklerini çok kullanan hastalarda botox tekrar edilme sıklığı daha fazladır.

Kırışıklık Tedavisi (Botoks) kullanım alanları nelerdir?

Botox, kalıcı bir yüz germe veya cilt gençleştirme yöntemi değildir. Uygulama bölgesi ve mimik kullanımına göre etki süresi değişkenlik gösterir. Botulinum Toksin A iki ana kullanım alanı vardır:

1-Kırışıklık tedavileri
Yaşa bağlı olarak yüzde oluşan ince çizgi ve kırışıklıklarda, kaş arasında kızgın bir görünüme yol açan çizgilerde, alt ve üst dudaktaki dikey çizgilerde ve sigara mimiklerinin etkilerinde ve boyundaki çizgilerin giderilmesinde etkilidir.

2-Terleme tedavisi
Botulinum Toksin A ile terleme tedavisi son yıllarda bu alanda uygulanan en etkili ve güvenilir tedavi yöntemlerinden biridir. Özellikle koltuk altı terlemesi, el terlemeleri ve ayak terlemelerinde kullanılır. Bu yöntem cilde az miktarda Botulinum Toksin A enjekte edilerek uygulanır ve yan etkisi hemen hemen hiç yoktur.

Kırışıklık Tedavisi (Botoks) yan etkileri olan bir uygulama mıdır?

Uzun yıllardır estetik amaçlı kullanılmakta olan Botulinum Toksin A kanıtlanmış bir yan etkisi yoktur. Bu uygulamanın hamilelere ve kas rahatsızlığı bulunan kişilere yapılması önerilmez. Botulinum Toksin A sonucunda, işlem sırasında yapılan enjeksiyonlara bağlı olarak ciltte oluşabilecek hafif, nokta şeklinde kızarıklıklar görülebilir. Bu kızarıklıklar 1-2 saat içerisinde yok olur.

Kırışıklık Tedavisi (Botoks) nasıl etki eder?

Botulinum Toksin A, ihtiyaç duyulan kas grubuna enjekte edilerek bu bölgenin hareketlerini kısıtlama mantığına dayanır. Enjekte edildiği bölgede kas hareketlerini bir süre için limitler. Hareketleri limitlenen bu kaslar gevşeyerek bölgedeki kırışıkların kısa sürede kaybolmasını sağlar. Hastaların bazılarında Botulinum Toksin A hakkında mimikleri tamamen yok etmesi endişesi bulunur. Doğal ve mimik kaybına yol açmayacak bir etki almak için Botulinum Toksin A enjeksiyonunun uygun bölgelere ve uygun dozlarda yapılması önemlidir.

Kırışıklık Tedavisi (Botoks) zararları var mıdır?

Botulinum Toksin A uygulaması uzman bir hekim tarafından doğru oranda ve doğru kaslara uygulandığı zaman hiç bir riski yoktur.

HASTA YORUMLARI


BOTOKS HAKKINDA BİLGİ AL


SIKÇA SORULAN SORULAR


Botox işlemi yüzde oluşan ince çizgi ve kırışıklıklara, kaş arasında kızgın görüntüye neden olan mimik çizgilerine, göz çevresine, üst dudak üzerinde bulunan dikey çizgilere, boyun kırışıklarına ve yüze daha canlı bir ifade vermek için kaş kaldırma amacı ile uygulanır. Bunun yanı sıra terleme tedavisi amacı ile de Botulinum Toksin A sıklıkla tercih edilir. Uygulama alanları: koltuk altı Botox, el içi ve ayak botox

Botox uygulaması ile ilgili klinik bir bulgu olmasa da hamilelere ve emziren kişilere yapılması önerilmez. Ek olarak, nöromüsküler hastalıkları veya kanama problemi olan kişilerde ve uygulama yapılması düşünülen bölgelerde deri hastalıkları bulunan kişilere yapılmaz.

Botox işlemi öncesinde uygulanan buz ve anestezik krem sayesinde işlem sırasında herhangi bir acı ya da ağrı hissedilmez.

Kaş arasında yapılan Botox, işlem sonrasında özellikle ilk iki saat boyunca sıkça kaş çatma mimiği yapılması önerilir. Ek olarak gülümseme ve kaş kaldırma mimiklerinin de işlemden sonraki ilk iki saat süresince yapılması enjekte edilen Botulinum Toksin A homojen dağılmasını sağlar.

Botulinum Toksin A enjeksiyonlarının riskleri ve yan etkileri yok denecek kadar azdır. İşlem sonrasında hafif makyaj ile kapatılabilen enjeksiyona bağlı küçük morarmalar oluşabilir. Oluşması halinde bu belirtiler birkaç gün içerisinde tamamen yok olur.

FDA onam merkezi tarafından belirlenen, Botulinum Toksin A başlama yaşı 20’dir. Fakat önemli olan kişinin beden yaşı değil mimik yaşıdır. Bu minimum yaş sınırını baz alarak, kişinin mimiklerini çok kullanmaya başladığı ve bu mimiklerin yüzde çizgi ve kırışıklık olarak etkilerini göstermeye başladığı noktada yapılması tavsiye edilir.

Bilinenin aksine Botulinum Toksin A yılan zehiri değildir. Botulinum Toksin A her antibiotik ve aşı gibi bakteriden elde edilir. Elde edildiği bakterinin adı clostridium botulinumdur. Dolayısı ile bir antibiotik veya aşı gibi değerlendirilebilir. Yılan zehiri ile hiçbir ilgisi yoktur.

Dudak bölgesine botox işlemi yapılmaz. Dudağının hacmini arttırmak isteyen kişilere önerilen uygulama dudak dolgusudur.

Kırışıklık Tedavisi (Botoks) işleminin fiyatları uygulama yapılan bölge ve kullanılan Botulinum Toksin A miktarına bağlı olarak değişiklik gösterir. Botulinum Toksin A işlemi ve ücretleri hakkında detaylı bilgi ve randevu almak için kliniğimize ulaşabilirsiniz.

 

+90 212 282 95 95

Vişnezade, Acısu Sokak No:16/1, 34357

 Maçka/İstanbul

+44 20 3005 5421

120 Sloane Street, Chelsea

London SW1X 9BW

+90 212 282 95 95

Vişnezade, Acısu Sokak No:16/1, 34357

 Maçka/İstanbul

+44 20 3005 5421

120 Sloane Street, Chelsea

London SW1X 9BW