Tip Plasti – Burun Ucu Estetiği

Tip Plasti – Burun Ucu Estetiği

blank
blank
blank
blank

Burun ucu estetiği ameliyatı; burun ucunda genişlik, düşüklük olan kişilerde tercih edilir. Burun ucu estetiği ile doğal görünüme kısa sürede sahip olmak…

“Yüzünüze en yakışan, en doğal görünümlü burna sahip olacaksınız.”

– Burun ucundaki şekil bozukluğunu gidermek için uygulanır.
– Sedasyon veya lokal anestezi altında yapılır.
– Ameliyat ortalama 20-30 dakika sürer.
– Aynı gün eve dönülür.
– Görünür hiçbir iz kalmaz.
– Ağrı hissedilmez. Ameliyat sonrası 7. gün kağıt flaster çıkarılır.

blank

Tip Plasti – Burun estetiği ameliyatı kimlere uygulanır?

Burun şekli, yüzün karakterini belirleyen önemli unsurlardan biridir. Görsel olarak burnun üçgen bir forma sahip olması gerekir. Burnun ideal şeklini bozan faktörler kemik yapısı, deri altındaki yumuşak doku fazlalığı ve burun derisi kalınlığıdır.
Burun estetiği girişimlerinin tamamında öncelikle burnu oluşturan kemik, mukoza, kıkırdak ve deri yapıları değerlendirilmelidir. Bu değerlendirmenin sonucunda deformite eğer sadece burun ucunda ve kıkırdaklarda ise yapılması gereken operasyon tip plastidir. 

Tip plasti, burun kemiğinde problemi olmayan, sadece burun ucu genişliğinden veya düşüklüğünden rahatsız olan kişilerde tercih edilir. Tip plasti ile doğal burun estetiği sonuçları elde etmek mümkündür.
Tip plasti  ameliyatının tercih edildiği hastalarda sıklıkla görülen şikayet burun ucundaki düşüklük, burun ucundaki belirsizlik, yayvanlık, burun kanatlarının olması gerekenden geniş olması, burun ucundaki kıkırdak problemleri ve burun ucunun ayrık olmasıdır.

Tip plasti – Burun ucu estetiği ameliyatı nasıl yapılır?

Burun ucu estetiği, sedasyon ve lokal anestezi altında gerçekleştirilen basit bir burun ameliyatıdır. Tip plasti ameliyatında, burun kemiğine hiç bir müdahale yapılmadan sadece burun ucundaki kıkırdaklar inceltilip yeniden şekillendirilir, burun sırtında çıkıntılı görüntüye sebep olan ‘hump’ törpülenebilir.

Tip plasti – Burun ucu estetiği ameliyatı ne kadar sürer?

Tip plasti, ortalama 20-30 dakika süren bir ameliyattır. Kişi aynı gün evine dönebilir.

Tip plasti operasyonu sonrasında burnun nasıl görüneceğini önceden bilmek mümkün müdür?

Muayene öncesinde hastanın 3D görüntüleme sisteminde fotoğrafı çekilir. Doktor ile birlikte hastanın yüzü ile orantılı, doğal bir burun tasarlanır. Böylelikle kişi, burun ucu ameliyatı sonrasında burnunun nasıl görüneceği konusunda fikir sahibi olur.

Tip plasti – Burun ucu estetiği sonrasında normal hayata ne zaman dönülür?

Burun estetiği ameliyatı sonrasındahasta normal hayatına aynı gün dönebilir. Operasyonunun bitiminde 1 gün sonra çıkarılacak silikon tamponlar kullanılır. Burnun yeni formunu korumak için flaster kullanılır. Bu flaster 7. gün çıkarılır. Burunda 7 gün duran flasterler hastanın günlük hayatını etkilemez.

Sıkça Sorulan Sorular

Genel olarak tüm ameliyatlarda olduğu gibi tip plasti ameliyatı öncesinde de kan sulandırıcı ilaçlardan uzak durulması tavsiye edilir.

Burnun yeni formunu koruması açısından flasterin 7 gün kalması önem taşır. Operasyon sonrasında burna gelecek direk darbelerden kaçınılması tavsiye edilir. Tedbir amaçlı kan sulandırıcı ilaçlar ve alerjiye sebep olabilecek gıda ve ürünlerden kaçınılması önerilir.

Tip plasti ameliyatında kemik ile ilgili hiçbir müdahale yapılmadığından ağrı şikayeti olmaz. Olduğu taktirde basit ağrı kesiciler ile rahatlıkla kontrol altına alınır.

Ameliyat, genellikle küçük bir kesi ile ve bu kesi yerinin görünmeyeceği bölgelerden yapıldığı için iz şikayeti olmaz. Dikiş izi zaman içinde tamamen iyileşerek yok olur.

Tüm cerrahi müdahalelerde olduğu gibi, kişinin vücut gelişimini tamamlaması bu müdahalede de önerilir. Genel olarak tip plasti için hastanın 18 yaşını doldurmuş olması beklenir.

Tip plasti ameliyatında burun kemiğine herhangi bir müdahale yapılmaz. Sadece burun ucundaki kıkırdaklar yeniden şekillendirilir.

Tip plasti ameliyatı sonrasında burunda düşme ya da çökme olmaz. Ameliyat sonuçları dışarıdan şiddetli bir darbe alınmadığı sürece ömür boyu kalıcıdır.

Tip plasti ameliyatından hemen sonra kişi burnundaki değişikliği görür. Fakat ameliyattan sonra oluşan minimal şişlik ve morlukların geçmesi ile birlikte net sonuç ortaya çıkar.

Tip plasti ameliyatında silikon tampon kullanılır. Ameliyattan 1 gün sonra bu tamponlar çıkarılır.

2 thoughts on “Tip Plasti – Burun Ucu Estetiği”

    1. Merhaba Dilek Hanım, size daha sağlıklı bilgi verebilmemiz adına yüz yüze görüşmeden sonra yardımcı olabiliriz. En kısa zamanda kliniğimizde ağırlamak isteriz. İyi günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir