DOLGU


Doğru yapılan dolgu, yüz ifadesini hiç değiştirmeden sadece eksileni yerine koyarak yapılandır.

Kırışıklıkların derin olduğu veya cildin doku kaybı gözlenen alanlarına uygulanır. Amaç bu bölgelerdeki boşlukları doldurarak yüze gençlik ve güzellik sağlamaktır.

Dr. Tiryaki, her işlemi en iyi ve en doğal şekilde yapan, gördüğüm en iyi plastik cerrah. Hastalarını yapay ya da bir başkası gibi göstermeden genç yaşlarına döndürmeyi başarıyor.

 

Realself Hasta Yorumu

Hyaluronik asit nedir?


Hyaluronik asit günümüzde kullanılan en güvenilir estetik dolgu maddesidir. Hyaluronik asit dolgu maddeleri hayvansal ham madde içermeyen, dokuyla uyumlu maddelerdir. Yıllar içerisinde cilt doğal olarak daha az hyaluronik asit üretmeye başlar, bu da cildin daha kuru ve ince görüntüye sahip olmasına, ciltte kırışıklıkların oluşmasına neden olur. Alın kırışıklığı, çene ucu estetiği, yüz dolgunlaştırma, yanak dolgunlaştırma, dudak estetiği gibi yüzün çeşitli bölgelerinde kullanılan hyaluronik asit dolguları, cildi hacimlendirir ve cilde doğal bir gençlik görüntüsü verir. Özetle hyaluronik asit dolguları yüzde, özellikle kırışıklıkların yok edilmesi amacı ile ve aynı zamanda da yüzün şekillendirilmesi yani zamana bağlı oluşan deformasyonların giderilmesi için uygulanır.

Estetik dolgu uygulamalarında sıklıkla tercih edilen hyaluronik asit, yüze enjekte edildikten sonra cildin kendi hyaluronik asidi ile etkileşerek hacimli bir görünüm yaratır. Bu dolgu tedavisi ile birlikte ek uygulamalarla kombine tedaviler yapmak da mümkündür. İhtiyaca göre belirlenecek botox uygulaması, ışık tedavileri ve vitamin enjeksiyonları ile kombine edilebilir. Böylelikle yapılan hyaluronik asit dolgusu uygulamasının etkisi ve kalıcılığı da arttırılmış olur.

Dolgu uygulamaları ile zaman içerisinde ciltte eksilen
Hyaluronik asidi yerine koymak mümkündür.

Dolgu kimlere uygulanır?

Dolgu uygulamaları kırışıklıkların daha derin olduğu bölgelere veya cildin doku kaybı gözlenen alanlarına yapılır. Yüzün dolgunluğunu sağlayan faktörlerin başında yağ tabakası gelir. Zaman içinde yerçekiminin de etkisiyle yağ tabakasında kayıplar oluşur, bu da yüzün aşağıya doğru sarkmasına neden olur. Bu bölgelere yağ enjeksiyonu dışında dolgu uygulamaları da yapılabilmektedir. Yanak-burun arası (nazolabial) bölge, yanak-kulak arası (elmacık kemiği hattı), dudak dolgusu ve dudak kenarı dolgusu en sık uygulama yapılan alanlardır.

Kısacası, bu bölgelerde hacim kaybı olan herkese dolgu uygulanabilir. Amaç bu bölgelerdeki boşlukları doldurarak yüze gençlik ve güzellik sağlamaktır.

Dolgu nasıl yapılır?

Klinik şartlarda yapılan diğer enjeksiyonlarda olduğu gibi; işlem öncesinde buz veya anestezik krem uygulanabilir. Bu şekilde uygulandığı takdirde, kişi herhangi bir ağrı veya acı hissi duymaz. Enjeksiyon miktarı kişinin ihtiyacına göre ayarlanır ve hyaluronik asidin kendi enjektörü ile uygulama yapılır. Uygulama sonrasında kısa süreli hafif bir şişme ve hafif makyaj ile kapatılması mümkün olacak morluklar görülebilir. Hyaluronik asit dolguları hayvansal maddeler içermediği ve sentetik içerikleri olmadığı için uygulama sonrasında alerjik reaksiyon riski çok düşüktür.

Dolgu işlemi ne kadar sürer?

Hyaluronik asit bazlı dolgu işleminin uygulama süresi toplamda 10-15 dakikadır. Bu işlem sonrasında kişi rahatlıkla günlük yaşantısına dönebilir ve aktivitelerine devam edebilir.

Dolgu tekrarlanmalı mı / ne sıklıkta?

Yapılan dolgunun etkisi seçilen hyaluronik asidin çeşidine, uygulanan doza ve kişinin dokusunun özelliğine göre değişir. Nem amaçlı uygulamalar 1-3 ay etkili olurken, dolgu amaçlı uygulamaların etkisi 6-18 ay sürebilir. Dolgu, ihtiyaca göre belirli sıklıklarla tekrarlanması gereken bir uygulamadır. Böylelikle sonuçların kalıcılığını sağlamak mümkündür.

Dolgunun etkileri ne zaman başlar?

Hyaluronik asit bazlı dolgu işlemi, doğru kişiler tarafından uygulandığında çok çabuk yapılan, kolay ve sonucu hemen alınan risksiz bir uygulamadır. Günümüzde hyaluronik asit bazlı dolguların sıklıkla tercih edilmesinin en önemli sebebi etkilerinin yapıldıktan hemen sonra görülmeye başlamasıdır. Hedeflenen sonuç 2-3 gün sonrasında net olarak ortaya çıkar.

Dolgunun ana maddesi nedir?

Dolgu uygulamaları içinde en çok tercih edilen ana madde hyaluronik asittir. Hyaluronik asit dolguları, dokuyla uyumludur ve hayvansal madde içermezler.

Bu madde aynı zamanda cildimizin hücrelerinin yaşam alanıdır. Ciltte eksilen hyaluronik asidin tekrar yerine konulmasıyla; cildin kolajen üretiminde artış ve dokusunda canlanma meydana gelir. Bunlara bağlı olarak da ciltte sıkılaşma ve aydınlanma gözlenir.

Ne tür dolgular kullanılmaktadır?

‘Smart filler’ olarak bilinen ağrısız dolguların kullanıldığı uygulama alanları dolgu maddesinin yoğunluğu ve miktarına göre değişiklik gösterir. Smart Filler – Dolgu Enjeksiyonları, organizmaya uyumlu ve organizma tarafından eritilebilen doğal bir maddedir. Dolgu enjeksiyonları ile vücudun kendi hyalüronik asidinin tükendiği bölgelere hacim eklemek mümkün olur. İki çeşit ‘smart-filler` dolgu bulunur.

Yanak ve elmacık kemiği dolgusu:

Hyaluronik asit bazlı dolgular ile yanak dolgunlaştırma ve ideal oranlara ulaşmak için elmacık kemiği belirginleştirmek yani yüz dolgunlaştırma mümkündür.

Dudak ve dudak üstü dolgusu:

Zaman içerisinde oluşan dudak üstü kırışıklıkları, dudak kenarı elastikiyet kayıpları ve dudak dolgunlaştırma amacı ile uygulanır.

Çene dolgusu:

Çene ucu estetiği sağlamak, çene büyütme ve çene asimetrisini gidermek amaçları ile yapılır.

Alın dolgusu:

Alın çizgileri ve alın kırışıklığı belirtilerinin giderilmesi amacı ile hyaluronik asit bazlı dolgu uygulamaları yapılır. Bu bölgede yapılan dolgu uygulamaları arasında en etkili olanlardan birisi de kaş arası dolgu uygulamasıdır.

HASTA YORUMLARI


DOLGU UYGULAMARI HAKKINDA BİLGİ AL


SIKÇA SORULAN SORULAR


Hyaluronik asit bazlı dolgunun sıklıkla kullanıldığı alanlar:

-Yanak ve elmacık kemiklerine uygulanarak yüzün ideal oranlara sahip hale getirilmesi,
-Nazolabial çizgilere (burun kenarında dudak köşelerine inen çizgilere) uygulanarak bu bölgenin doldurulması,
-Dudak üstü çizgilerinin (sigara çizgilerinin) giderilmesi,
-Göz kenarı çizgilerinin (kaz ayaklarının) azaltılması,
-Kaş ortası çizgilere (kaş çatma çizgisine) müdahale ederek yüzde oluşan kızgın ifadenin yok edilmesi,
-Dudak hacminin arttırılması,
-Göz altının iyileştirilmesi,
-Çenenin yeniden yapılandırılması,
-Burun deformasyonlarının düzeltilmesi,
-Yüz geneline lifting etkisi verilmesidir.

Bu konu hakkında yapılan araştırma sonuçları ile kanıtlanmış bir bulgu olmasa da hamilelerin ve emziren kişilerin dolgu yaptırması önerilmez.

Hyaluronik asit bazlı dolgu işlemi sırasında, uygulama öncesinde kullanılan anestezik kremler sayesinde hiç bir acı ya da ağrı hissedilmez.

Dolgu işleminin yapıldığı gün, spor aktiviteleri, cilt bakımı ve diş tedavisi yaptırılması önerilmez. İşlem sonrasında bir kaç saat makyaj yapılması tavsiye edilmez. İşlemi takip eden gece sırt üstü yatılması tavsiye edilir. Yeme-içme konusunda herhangi bir kısıtlama bulunmaz.

Hyaluronik asit, insan vücudunda bulunan bir madde olduğu için, hyaluronik asit dolgularının alerjik reaksiyon oluşturma riski bulunmaz. Uygulamada önemli olan, doğru doktor tarafından, doğru oranda ve uygun hastaya yapılmasıdır.

Dolgu yaptırmak için belirlenmiş herhangi bir minimum yaş sınırı bulunmamaktadır. Kişinin ihtiyacına ve uzman doktorun görüşüne göre belirlenir.

Düzenli olarak yapılan dolgu, statik kırışıklıkların uzun vadede engellenmesine yardımcı olur.

Dolgu işlemi sonrasında tercih edilen sonuç, kişinin yüz ifadesini değiştirmeyecek doğal sonuçlar elde etmektir.

Işık dolgusu da temelde hyaluronik asit bazlı bir dolgudur.Işık dolgusu yaptıranlar özellikle göz altında çukur olan görünümün düzeltmesini hedefleyen kişilerdir. Işık dolgusu, uygulandığı bölgede göz altına aydınlatıcı bir etki sağladığı için bu isimle anılır. Hyaluronik asit bazlı ışık dolgusunun diğer hyaluronik asit bazlı dolgulardan farkı, yoğunluğu ve çapraz bağlarıdır. Işık dolgusu göz çevresi için özel bileşenler ile üretilmiş bir dolgu türüdür.

Dolgu işleminin fiyatları uygulama yapılan bölge ve kullanılan dolgu miktarına bağlı olarak değişiklik gösterir. Hyaluronik asit bazlı dolgular ve ücretleri hakkında bilgi ve randevu almak için kliniğimize ulaşabilirsiniz.

+90 212 282 95 95

Vişnezade, Acısu Sokak No:16/1, 34357

 Maçka/İstanbul

+44 7552 239 903

120 Sloane Street, Chelsea

London SW1X 9BW

+90 212 282 95 95

Vişnezade, Acısu Sokak No:16/1, 34357

 Maçka/İstanbul

+44 7552 239 903

120 Sloane Street, Chelsea

London SW1X 9BW