Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
+90 212 282 95 95 Menu
TR EN

DR. Tunç Tiryaki/Uygulamalar/Vücut Estetiği/Endoskopik Mini Karın Germe

Endoskopik Mini Karın Germe

Endoskopik Mini Karın Germe

– Cilt elastikiyetinin iyi olduğu ama karın kasında gevşeme olan hastalarda uygulanır.
– Genel anestezi altında yapılır.
– Ameliyat ortalama 1.5 saat sürer.
– 1 gece hastanede kalınır.
– İz iç çamaşırın altında kalır.
– 3-4 gün içerisinde normal hayata dönülür. 3 hafta korse kullanılır.
– Ameliyattan 1 yıl sonra gebelik planlanabilir.

Endoskopik-Mini karın germe ameliyatı nedir?

Teknoloji ve ameliyat tekniklerinin gelişmesi plastik cerrahlara her gün yeni olanaklar sağlamaktadır. Eskiden büyük cerrahi işlemler gerektiren problemler, bugün yeni teknolojilerin devreye girmesi ile yerlerini hem cerrahları hem hastaları tatmin eden yöntemlere bırakmıştır.

En büyük gelişme, uzun zamandır yapılmakta olan ameliyatların tekniklerinin değişmesidir. Endoskopik estetik ameliyatlar artık çok yaygınlaşmıştır. Bu teknikle neredeyse hiç iz bırakılmaksızın yüz germe, yanak asma ve hatta izsiz karın germe ameliyatları bile yapılabilmektedir.

Endoskopik karın germe, yani mini karın germe deri çıkarmadan karın kaslarının içeriden korse ile daraltılarak karnın düzeltilmesidir.

Endoskopik-Mini karın germe kimlere uygulanır?

Karında sadece hafif sarkıklık olan ama cilt fazlasının olmadığı hastalarda karnı boydan boya kesmek yerine endoskop ile karnın gerilmesi mümkündür. Bu hastalar genellikle genç, aşırı kilosu olmayan ve/veya tek doğum yapmış hastalardır.

Endoskopik-Mini karın germe ameliyatı nasıl yapılır?

Endoskopik karın germe ameliyatı eğer deride çok fazla bir sarkma bulunmuyorsa, endoskop ile girilerek içeriden karın duvarı daraltılarak gerçekleştirilir. Küçük bir kesiden girilerek yapılan bu ameliyatta, içerideki kaslar orta hatta bir araya getirilerek tamir edilir. Yani bir çeşit iç korse ile belin daraltılması ve karnın düzeltilmesi sağlanır.

Endoskopik-Mini karın germe ameliyatı ne kadar sürer?

Bu ameliyat ortalama 1.5 saat sürer. Ameliyat sonrasında hasta 1 gece hastanede kalır, ertesi gün evine dönebilir.

Endoskopik-Mini karın germe ameliyatının avantajları nelerdir?

Endoskopik karın germe ameliyatı, izsiz karın germe olarak da bilinir. Karın germe ameliyatlarında genel endişe, ameliyat sonrası kalacak izlerdir. Bu ameliyatta, varsa sezaryen yerinden yaklaşık 2 cm uzunluğunda bir kesi ile ameliyat gerçekleştirilir. En önemli avantajı olarak izsiz olması söylenebilir.

Endoskopik-Mini karın germe ameliyatı sonrasında normal hayata ne zaman dönülür?

Endoskopik karın germe ameliyatı sonrasında, gelişen teknolojiler sayesinde kanama, morarma ve şişlik çok daha sınırlı olur. Günlük yaşama dönüş çok daha hızlı olur. Hastanın ameliyat sonrasında 1 gece hastanede kalması gerekir. Ortalama 4-5 gün içerisinde kişi rahatlıkla normal hayata dönebilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Endoskopik-Mini karın germe ameliyatı öncesinde dikkat edilmesi gereken unsurlar nelerdir?

Genel olarak tüm ameliyatlarda olduğu gibi endoskopik karın germe öncesinde de kan sulandırıcı ilaçlardan uzak durmak, alkol ve sigara kullanımını mümkün oldukça azaltmak ve en ideali son günlerde hiç kullanmamak bu işlem için de tavsiye edilir.

Endoskopik-Mini karın germe sonrası dikkat edilmesi gereken unsurlar nelerdir?

Endoskopik karın germe ameliyatı sonrasında hasta odasına korse giydirilmiş şekilde gelir. Bu korsenin 3 hafta süresince kullanılması önerilir. Ameliyat sonrasında hemen hafif yürüyüşlere başlanabilir. Ameliyat sonrası dönemde kişinin sigara kullanmaması, yaraların hızlı iyileşmesini olumlu yönde etkiler. Ağır sporlar için ise 1.5 ay beklenmesi uygundur.

Endoskopik-Mini karın germe ameliyatı sonrasında hamile kalınmasında bir sakınca var mıdır?

Karın germe operasyonu, karındaki sorunlara önemli ölçüde çözüm getirir. Fakat ameliyattan sonra hasta aşırı kilo alıp verirse ya da hamile kalırsa sonuçlarda bir miktar kayıplar görülebilir.

Endoskopik-Mini karın germe ameliyatlarının sonucu kalıcı mıdır?

Eğer kişi dengeli beslenir, aşırı kilo alıp vermez, karındaki yağlanmayı arttırmazsa ameliyatın sonuçları kalıcı olacaktır. Gerilmiş olan karın kaslarını spor ile güçlendirmek de ameliyat sonuçlarının kalıcılığında olumlu bir rol oynar.

Endoskopik-Mini karın germe ameliyatında göbek deliği şekli bozulur mu?

Bu ameliyat, sadece küçük bir kesiden endoskop ile girilerek yapıldığı için göbek deliğinin şekli ya da yerinde hiçbir değişiklik olmaz.

Endoskopik-Mini karın germe ameliyatı için alt-üst yaş sınırı nedir?

Endoskopik karın germe ameliyatı, cilt elastikiyetinin iyi olduğu, fakat karın kasında gevşeme olan her kişide tercih edilebilecek bir uygulamadır. Bu ameliyat için üst yaş sınırından ziyade karın bölgesindeki cildin elastikiyet seviyesi önemlidir. Eğer karın derisinde gevşeme ve sarkma bulunuyorsa, bu deformasyonu gidermek, ancak gevşek ve problemli cildin çıkarılması ile mümkündür. Bu durumda abdominoplasti ameliyatı tercih edilir.

Endoskopik-Mini karın germe ameliyatı ve liposuction eş zamanlı uygulanabilir mi?

Endoskopik karın germe ameliyatı ile liposuction ameliyatı, uygun hasta ve uygun planlama ile eş zamanlı yapılabilir.

Bu yorumlar firmamızdan bağımsız bir şekilde kullanıcılar tarafından yapılmıştır.

Sizden Gelenler

Görüşlerinizi bildiriniz.

TR EN