Erkeklerde Meme Küçültme – Jinekomasti

Erkeklerde Meme Küçültme – Jinekomasti

Erkeklerde görülen meme büyümesi sorununa karşı yapılan jinekomasti ameliyatları öncesi ve sonrasında…

Çok basit bir operasyon ile eski maskülen görünüşünüze yeniden sahip olacaksınız.

– Genel anestezi veya sedasyon ile yapılır.
– Ameliyat ortalama 30-60 dakika sürer.
– Aynı gün eve dönülür.

Erkeklerde meme küçültme (jinekomasti) ameliyatı kimlere uygulanır?

Erkeklerde çoğunlukla hormonal nedenlerle ve çok nadiren ise tümöral nedenler ve bazı ilaçların etkisi ile meme dokusunda büyüme ve yağlanma görülebilir. Bazı durumlarda ise erkek memesinde tamamen yapısal olarak, belirli bir neden olmadan büyüme gözlenir. Bu belirtiler sonucunda erkek memesi, kadın memesine benzer bir görünüm alır. Meme görünümündeki bu değişiklik, atletik yapıdaki genç bir erkeğin, özellikle delikanlılık dönemindeki bir gencin psikolojisini ve özgüvenini negatif etkiler. Bilinmesi gerekir ki bu durum günümüzde hormonlu gıdalar ve çevresel faktörler nedeniyle gençlerde çok sık karşılaştığımız bir durumdur ve sanılanın aksine kişinin kilolu olması, düzensiz beslenmesi veya spor yapmaması gibi faktörler sebebiyle ortaya çıkmaz. Meme dokusundaki büyümenin ilaçla tedavisi yoktur, bu durumun çözümü oldukça basit bir ameliyat olan jinekomastidir.

Erkeklerde meme küçültme (jinekomasti) ameliyatı nasıl yapılır?

Erkeklerde, geçen yıllar içerisinde büyüyen ve yağlanan memelerin küçültülmesi için yapılan ameliyat, hastanın durumuna bağlı olarak 2 farklı yöntem ile yapılabilir. Eğer memenin büyümesinin sebebi bölgedeki yağ dokusuna bağlı ise bu durumda problem liposuction ile çözülür. Fakat eğer problem meme glandının fazlalığına bağlı ise, bu hastalarda fazla meme dokusu cerrahi olarak çıkartılır.

Erkeklerde meme küçültme (jinekomasti) ameliyatı ne kadar sürer?

Erkeklerde meme küçültme ameliyatı sedasyon veya genel anestezi altında yapılır ve yaklaşık 0,5-1 saat arasında sürer.

Erkeklerde meme küçültme (jinekomasti) ameliyatının avantajları nelerdir?

Erkeklerde meme küçültme ameliyatının en önemli avantajı çok kısa sürede uygulanabilen basit bir ameliyatla, hastayı çok rahatsız eden bir durumu kolayca çözebilmektir. Jinekomasti sonrasında hasta kısa süre sonra, artmış bir özgüvenle sosyal hayatına geri döner.

Erkeklerde meme küçültme (jinekomasti) ameliyatı sonrasında iz kalır mı?

Erkeklerde meme küçültme ameliyatı çoğu zaman liposuction yöntemiyle ince kanüllerle girilerek yapıldığı için sonrasında belirgin bir iz kalmaz.

Erkeklerde meme küçültme (jinekomasti) ameliyatı sonrasında normal hayata ne zaman dönülür?

Erkeklerde meme küçültme ameliyatı sonrasında aynı gün eve dönülür. Ameliyat sonrası erken dönem genellikle rahat geçer. İlk 1-2 gün ağır spor yapma sonrasında görülene benzer bir ağrı, hafif bir şişlik ve morarma beklenebilir. Bu belirtiler kısa süre sonra yok olur.

Sıkça Sorulan Sorular

Jinekomasti ameliyatı için genellikle 18 yaşına kadar beklenmesi önerilir. Bazen ergenlikle birlikte oluşan hormonal dalgalanmalar nedeniyle büyüyen meme dokusu, birkaç sene içinde kendiliğinden düzene girer ve memedeki büyüme de aynı şekilde geçebilir.

Genel olarak tüm ameliyatlarda olduğu gibi jinekomasti öncesinde de kan sulandırıcı ilaçlardan uzak durmak, alkol ve sigara kullanımını mümkün oldukça azaltmak ve en ideali son günlerde hiç kullanmamak bu işlem için de tavsiye edilir.

Jinekomasti ameliyatlı liposuction yöntemi ile yapıldığında 2-3 hafta süreyle göğüs bölgesini saran bir korse kullanmak gerekir. Ameliyat sonrası ilk günlerde göğüs bölgesinde morarma ve ödeme bağlı şişlik olabilir, bunlar birkaç hafta içinde kendiliğinden kaybolur ve yaklaşık 3 hafta içinde tam sonuç yani yeni göğüs şekli belirmiş olur. Kesin sonuçlar ise 3.-6. ayda ortaya çıkar.

Erkeklerde meme küçültme (jinekomasti) ameliyatında hastanın kilo artışı olmazsa bölgedeki fazla yağ dokuları tamamen boşaltıldığı için tekrar bir meme büyümesi yani tekrarlama görülmez, sonuç kalıcıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir