Estetik ameliyatlar günümüzün vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Vücudunun çeşitli bölgelerinin görünümünden rahatsızlık duyan bireyler çeşitli estetik operasyonlarabaşvurmaktadır. Kimi zaman da bazı durumlarda estetik operasyonları bir zorunluluk olarak ortaya çıkabilir.

Günümüz dünyasında milyonlarca insanın aralıklar ile estetik ameliyat başvurduğu bilinmektedir. Gün geçtikçe bu sayı artmaktadır. Estetik ameliyat olacak bireylerin merak ettiği sorulardan birisi de ‘’ Estetik ameliyatta yaş sınır kaçtır? ‘’ sorusudur. Bilindiği gibi estetik operasyonlar istisnalar dışında zorunlu olmayan, tercih edilen bir işlemdir. Bu yüzden bireyin sağlığını korumak, gelişimini olumsuz etkilememek gibi sebeplerlebirçok estetik ameliyatın yaş sınırı bulunmaktadır.

Genel olarak estetik operasyon yaşına bakıldığında 15 yaş ile 16 yaş arasında değişiklik göstermektedir. Bu yaşlar son dönemlerde oldukça düşmüştür.

Uzman hekimler kendileri ile yapılan söyleşilerde ve röportajlarda son 5 yıldır estetik ameliyatının yaş sınırının düştüğünü ifade etmektedirler. Uzman hekimler estetik ameliyatlarda yaş sınırının mutlakabulunması gerektiğinin, bu sınırın bulunmasının bireylerin sağlığını korumak için çok önemli olduğunun altını çiziyor.  15 yaşındaki erkek / kadın bireyin ergenlik döneminde olduğu yıllardır. Bedensel gelişimleri hala devam etmektedir. Vücut yapısının ve kemiklerin tam oturmaya başladığı bir süreçtir. Bu dönemlerde yapılması istenen estetik operasyonlarının zorunlu haller dışında bir süre daha ertelenmesi ve operasyonların ilerleyen yıllarda gerçekleştirilmesi önerilmektedir.

Burun Estetiği Yaş Sınırı Kaçtır?

Burun estetiği yaş sınırı bireyin gelişimine bağlıdır. Burun estetiği ameliyatlarının gerçekleşebilmesi için kas ve iskelet sisteminin gerekli gelişimi göstermesi gerekmektedir. Yani ergenlik döneminde ( 14 -16 yaş) olan kişilere burun estetiği ameliyatı önerilmemektedir.

Burun estetiğinde yaş sınırından ziyade kemik, kıkırdak yapısının gelişimi daha ön plandadır. Örneğin kişi 15 yaşında olabilir ama bu kişinin vücut gelişimi oturmuş; kıkırdak, kemik gelişimi tam anlamıyla gerçekleşmişse kişiiçin burun estetiği yapılabilmektedir. Bu yüzden yaş sınırından ziyade uzman hekimin muayenesinin ardından kişi için verdiği karar çok daha sağlıklı olacaktır. Burun estetiği operasyonlarını gerçekleştiren uzman hekimler, kişilerin gelişim süreçleri ile riske girmemek ve emin olmak için çoğu zaman zorunlu haller dışında minimum 17 yaşında olan bireylerin, burun estetiklerini gerçekleştirmektedir.

Ergenlikte Estetik Ameliyatı Olunur Mu?

Uzman hekimler, ergenlik döneminde estetik ameliyatları önermemektedir. Bireyin bedensel gelişimini tamamlanmasından sonra yapılan operasyonlar çok daha iyi sonuçlar vermektedir.Aynı zamanda bu durum dikkate alınarak yapılan operasyonlar ile uzun vadeli bir sonuç elde edebilmek daha mümkün olmaktadır. Ancak bazı durumlarda ergenlik yaşlarında ya da daha küçük yaşlarda estetik operasyonları gerçekleşebilmektedir. Nihai kararı almak ve fikrini almak için uzman bir hekimden destek alabilirsiniz.

Çocuklarda Estetik Ameliyatı Yaş Sınırı

Çocuklarda estetik ameliyatı ihtiyacı oluşması durumunda da zorunlu haller dışında ergenlik dönemini tamamladıktan sonra bu operasyonların yapılması önerilmektedir. Ancak günümüzde birçok rahatsızlıktan kaynaklı çocukların sosyalleşmeleri sekteye uğradığı için halk arasında ‘ kepçe kulak ‘ olarak adlandırılan ya da bunun gibi birçok sorun sebebiyle estetik operasyona ihtiyaç duyulduğugörülmektedir.Kimi zaman çocukların sosyalleşme ve ruhsal gelişim sorunları yaşamaması estetik ameliyatlar gerçekleştirilmektedir. Çocuklarda estetik ameliyat yaş sınırı çocuğun gelişimsel durumuna, hastalığına ve boyutlarına göre değişebilmektedir. Bu yüzden net bir yaş sınırından bahsetmek doğru değildir.

Estetik Ameliyatları Zor Mudur?

“Estetik ameliyatları zor mudur? Sorusunun cevabı birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Günümüzde her cerrahi operasyonun kendine has riskleri, tehlikeleri ve zorlukları bulunmaktadır.  Yani her cerrahi operasyon çeşitli riskler ve zorluklar taşır. Ancak operasyonların taşıdığı zorluk ve riskler kişinin sağlık durumuna ve ameliyatın boyutuna göre değişiklik gösterir.

Estetik operasyonlar genellikle kısa süren ameliyatlar olduğu içinriskler bir hayli azdır ve hastalar birkaç gün içinde bireyin kendini toplayarak gündelik hayatına dönebilir. Ancak hastanın sağlık durumuna, ameliyatın zorluk seviyesine göre operasyon süresinin ve risklerinin değişebileceği unutulmamalıdır.

Her estetik ameliyat birbirinden farklıdır ve kişiye özeldir. Bu nedenle mutlaka alanında uzman bir doktora başvurulmalı, onun önerileri ve uyarıları dikkate alınmalıdır.