Estetik Ameliyatı Öncesi Yapılan Testler

Estetik ameliyatı, günümüzde en sık tercih edilen cerrahi işlemlerden bir tanesidir. İnsanoğlu doğası ve yapısı gereği kendini her zaman güzel ya da yakışıklı görmek ister. Bu yüzden kimi zaman kusurlu gördüğü çeşitli bölgelerde değişiklik yapmak ya da daha hoş bir görünüme kavuşmak için bedeninde ufak veya büyük değişiklikler yapma isteği duyar. Çoğu zaman bu isteklerin yerine getirilebilmesi için estetik ameliyat işlemlerine ihtiyaç duyulur.

Bazı durumlarda da estetik ameliyat bir tercih sonucu değil zorunluluk sebebiyle gerçekleştirilebilir. Yanma, yaralanma gibi çeşitli kazalar estetik ameliyatı zorunlu hale getirebilir. Bu gibi durumlarda estetik ameliyat bireylerin özellikle ruh sağlıkları için çok önemlidir. Bireylerin psikolojik açıdan toparlanabilmeleri ve topluma karışabilmeleri, özgüven kazanabilmeleri bu estetik ameliyatların öncelikli nedenidir.

Günümüzde estetik ameliyat işlemlerinin iki farklı nedeni olabileceğini öğrendik. Ancak bu bilgiler estetik ameliyat adayı olan bireyler için tek başına yeterli değildir. Ameliyat olacak bireylerin merak ettiği sorulardan ilki  ‘’ Estetik ameliyat öncesi hangi testler yapılır? ‘’ sorusudur. İlk olarak estetik ameliyatların operasyon yapılacak bölgelere çeşitlilik gösterdiğini bilmek gerekir. Örneğin; burun estetiği ameliyatı, kalça estetiği ameliyatı, göğüs estetiği ameliyatı ve bunlar gibi birçok estetik ameliyatı bulunmaktadır.

Her estetik ameliyat öncesinde estetik ameliyatın türüne göre çeşitli testleribulunur. Örneğin göğüs estetiği ameliyatı olacak bireyin göğüs kısmından herhangi bir ağır ameliyat geçmişinin bulunmaması gerekmektedir. Kişiler bunun dışında farklı testlere de tabii tutulmaktadırlar. Ancak kalça estetik ameliyatında da test alınmamaktadır. Yani estetik ameliyatların kendine göre test ihtiyacı olabilir veya bazı operasyonlar için test yapılması gerekmeyebilir. İhtiyaç duyulan testler konusunda doktorunuz sizi bilgilendirecektir.

Sizlere estetik ameliyatı öncesi yapılan testler ve istenen testler hakkında daha derlemesine bilgiler verelim.

Estetik Ameliyatı Testleri

Estetik ameliyatı testleri, yukarıda belirttiğimiz gibi ameliyatın türüne ve hastanın durumuna göre değişiklik gösterebilir. Ayrıca birçok estetik ameliyatı için da test gerekmeyebilir, sadece muayene yeterli olabilir. Elbette bu konuda nihai kararı verecek kişi yine uzman hekiminiz olacaktır. Ancak genel olarak estetik ameliyatı öncesi yapılan testler şu şekilde sıralanabilir:

  • Kan Testi
  • Sigara/Alkol Testi ( Nadir )
  • Ameliyat Bölge Testi

 

Estetik ameliyatlar öncesi genellikle bireylerden istenen testler bu şekildedir. Ancak bu testlerin sayısının, hastanın durumuna göre artması veya azalması oldukça muhtemeldir. Genel itibari ile bakıldığında cerrahi operasyon öncesi çok sayıda test yapılmadığını söyleyebiliriz.

Estetik Ameliyat Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Estetik ameliyat öncesi dikkat edilmesi gereken oldukça önemli noktalar bulunmaktadır. Genellikle de estetik ameliyatı öncesi yapılan testler, bireyin kendisine ne kadar dikkat ettiği ve sağlığının ne durumda olduğuyla ilgilidir. Bu yüzden estetik ameliyatları öncesinde dikkate alınan birçok durum bulunmaktadır. Bu detaylara dikkat edilmemesi durumunda bireyin ameliyat sonrası iyileşme süresi uzayabilir ya da ameliyattan beklenen sonuç alınamayabilir. Uyarıların dinlenmemesi, tavsiyelerin önemsenmemesi kimi zamankişilerin ameliyatına dahi mani olabilmektedir. Örneğin burun estetiği ameliyatı olacak bireyin, ameliyat gününden 2 hafta öncesine kadar hiçbir şekilde sigara kullanmaması gerekmektedir. Eğer ameliyat olacak kişi buna dikkat etmeyip sigara kullandıysa bazı durumlarda ameliyat işlevsiz hale gelebilmektedir. Bu nedenle detaylara uyarılara dikkat edilmesi, tavsiyelere uyulması gerekmektedir.

Genel olarak estetik ameliyatlar öncesi dikkat edilmesi gerekenler hususlar şunlardır:

  • Beslenme

Özellikle yüz ve karın bölgeleri için yapılan estetik ameliyatlar için beslenme çok önemlidir. Ameliyat olacak kişiler doktorlarının direktifleri çerçevesinde hareket etmeleri gerekmektedir.

  • Alkol / Sigara

Alkol ve sigara kullanılmaması sadece estetik ameliyatları için değil cerrahi operasyonların geneli için dikkat edilmesi gereken bir noktadır. Bireyin ameliyat öncesi minimum 10 – 14 gün boyunca sigara ve alkol kullanmaması gerekmektedir.

  • Program

Estetik ameliyatlarda genellikle uzman hekim sizin için bir program belirlemektedir. Ameliyat adayının bu programa istisnasız uymalı, programın gereklerini yerine getirmelidir. Bu da ameliyatın başarısı için son derece önemlidir.