Göğüs (Meme) Dikleştirme

Göğüs (Meme) Dikleştirme

blank
blank
blank
blank
blank
blank

Meme estetiği ameliyatları, sarkık göğüs şikayetinde göğsü dikleştirmek için yapılır. En doğal göğüs dikleştirme ameliyatı sonuçlarını öncesi sonrası …

Küçük bir iz ile, doğal görünen, vücudunuz ile orantılı göğüslere sahip olacaksınız.

– Memedeki deformasyon giderilir. Yeterli hacim sağlanamadığı durumlarda beraberinde silikon kullanılabilir.
– Genel anestezi altında uygulanır.
– Ameliyat ortalama 1.5-2.5 saat sürer.
– Aynı gün eve dönülür.
– Yaygın olarak meme başını (areola) daire şeklinde çevreleyen, düz aşağıya doğru inen ve bazen de memenin büyüklüğüne göre ters T`ye dönen kesi ile dikleştirme yapılır. İzler zamanla belirsizleşir.
– Ameliyat sonrası 2-3. gün bandajlar çıkarılır ve normal hayata dönülür. 3 hafta sporcu sütyeni kullanılır.
– Emzirmeye engel değildir.

Sarkık göğüs nedenleri nelerdir?

Sarkık göğüs sorununun pek çok farklı nedeni olabilir. Genellikle meme dokusunu yerinde tutan bağların zamanla gevşemesi, kilo değişiklikleri, emzirme ve yerçekimi gibi nedeler ile doku ile deri arasında uyumsuzluk oluşabilir. Bu duruma sarkık göğüs denir. Meme sarkmasını etkileyen bir diğer neden ise memenin büyüklüğüdür. Genellikle çok iri memelere sahip kadınlar çeşitli şikayetlerin yanı sıra sarkma problemi de yaşarlar.

Göğüs dikleştirme (mastopeksi) ameliyatı nasıl yapılır?

Estetik meme dikleştirme ameliyatında sarkık göğüs dokusu yeniden şekillendirilir, fazla deri alınır ve meme başı olması gereken konuma getirilir. Meme dikleştirme ameliyatında hedeflenen, memeye vücut ile orantılı bir şekil vermek, yara izini en aza indirgeyip iki memenin simetrik olmasını sağlamaktır.

Meme dikleştirme ameliyatlarında uygulanacak yöntem hastanın durumuna göre belirlenir. Eğer göğüs duvarı aşağıya inmişse, bu durumda yalnızca implantla göğsü toparlamak mümkün olmaz. Mutlaka memeyi yukarı doğru almak gerekir. Eğer göğüste aşırı bir büyüklük varsa, göğsü yukarı doğru alırken içinden bir parça doku çıkarmak, eğer göğüs küçük ve boşalmışsa yukarı çıkarırken içine bir implant koyup yükseltmek gerekir.

Meme dikleştirme ameliyatında önemli olan, memeyi doğru yere almak, yani hastanın ihtiyacına göre göğüs dokusunu azalmak ya da bir implantla göğüs büyütmektir. Bu ameliyatta yapılan işlem, derinin açılması, meme ucunun arkadan ayrılmadan olduğu gibi yukarı doğru kaldırılması ve alttaki deri fazlasının çıkarılmasıdır. Bu tekniğin en büyük avantajı ise meme ucunun memeden ayrılmamasıdır. Bu sayede süt kanalları kesilmez yani emzirmeye engel olmaz ve herhangi bir his kaybı yaşanmaz.

Göğüs dikleştirme ameliyatı ne kadar sürer?

Meme ameliyatları genel olarak basit olarak adlandırılabilecek ameliyatlardır. Ameliyat sonrasında basit ağrı kesiciler ile giderilebilecek hafif ağrılar oluşabilir. Ortalama operasyon süresi 1.5 saattir.

Meme dikleştirme ameliyatının avantajları nelerdir?

Meme büyüklüğüne bağlı olan sarkmalar, kişilerde boyun ve sırt ağrıları, kambur duruş, deri iritasyonları ve sütyenin yol açacağı doku ezikleri gibi problemlere sebep olur. Meme dikleştirme ameliyatı sırasında fazla dokunun alınması ile birlikte bu belirtiler ve postür bozuklukları da giderilir.

Meme kadın psikolojisinde de önemli role sahiptir. Tüm meme ameliyatlarından sonra hastaların yorumları kendilerine olan güvenlerinin arttığı, hatta duruşlarının ve yürüyüşlerinin bile daha dik ve kadınsı olduğu yönündedir.

Göğüs dikleştirme ameliyatı sonrasında iz kalır mı?

blank

Göğüs dikleştirme ameliyatında iz, küçük ve fazla sarkma olmayan memelerde göğüs ucunun çevresindedir. Eğer sarkma biraz daha fazla ise, göğüs ucunun çevresinden aşağıya doğru iner, yani lolipop şeklindedir. Çok ciddi sarkmalarda ve büyüklüklerde ise göğüs ucunun çevresi ve aşağı doğru inen ters T şeklinde bir iz olur. Bu izlerin derinlikleri ameliyat sonrasındaki 3 ay biraz daha belirgindir. Yaklaşık bir sene sonra ise iz, ince beyaz bir çizgiye dönüşür. Bu ameliyat için kişinin karar vermesi gereken, izleri kabul ederek konforlu ve mutlu olacağı meme formuna sahip olmak ya da iz olmadan fakat formundan memnun olmadığı göğüs şekli ile hayatına devam etmektir.

Göğüs dikleştirme ameliyatı sonrasında normal hayata ne zaman dönülür?

Göğüs dikleştirme ameliyatı sonrasında genellikle aynı gün eve dönülür. 3 hafta süresince sporcu sütyeni kullanılması gerekir. Ameliyat sonrası son derece rahat geçer, genellikle hiç ağrı olmaz. 48 saat sonra duş alınabilir ve 4. gün itibariyle okula ya da işe gidilebilir. Ameliyattan 10 gün sonra araba kullanmaya başlanabilir. Ameliyattan 2 hafta sonra denize ya da havuza girilmesi ve güneşe çıkılmasında bir sakınca yoktur. 3. Hafta itibariyle hafif spor yapılabilir. Dikişler kendi kendine eridikleri için alınmaları gerekmez. Erken dönemde şişlik, meme başında hissizlik ve hafif morarma olabilir. Bunlar kısa süre sonra kendiliğinden kaybolur.

blank

Sıkça Sorulan Sorular

Meme dikleştirme ameliyatı öncesinde mutlaka meme ultrasonu çektirilmesi tavsiye edilir. Aspirin vb. içeren kan sulandırıcılar ile Ibuprofen içeren ağrı kesicileri ve grip ilaçlarının ameliyattan önceki en az 2 hafta kullanılmaması gerekir. E vitamini, ginseng, yeşil çay, bitki çayları, keten tohumu gibi kan sulandırdığı bilinen maddelerin de kullanılmaması önerilir. Ameliyattan en az 1 hafta önce sigara içilmemesi gerekir.

Meme dikleştirme ameliyatı sonrasında 3 hafta süresince sporcu sütyeni kullanılması gerekir. Ameliyatı takip eden ilk günlerde oluşabilecek hafif ağrılar basit ağrı kesiciler ile rahatlıkla giderilir.

Meme dikleştirme ameliyatında, meme ucu memeden ayrılmadığı için süt kanallarına hiçbir şekilde müdahale edilmez. Bu sebeple ameliyat sonrasında emzirmeye engel oluşturmaz.

Sıklıkla görülen bir durum olmasa da, meme dokusunun içi doldurularak meme alt çizgisi seviyesinde duran meme ucunun biraz daha yukarı alınması mümkündür. Unutulmaması gereken ise meme protezlerinin amacının memeyi dikleştirmek değil, yalnızca büyütmek olduğudur.

Meme dikleştirme ameliyatlarında kalıcı sonuçlar elde etmek mümkündür. Göğüs şekli ameliyattan sonraki birkaç ay içerisinde tam olarak oturur. Zaman ilerledikçe yaşlanma ve yer çekimine bağlı olarak değişim mutlaka olacaktır. Eğer kişi kilosunu korur ve sağlıklı bir yaşam sürerse sonuçların kalıcılığını arttırmak mümkündür.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir