Karın Germe Ameliyatı Nedir?

Karın germe ameliyatı, yüzyılımızın en popüler rahatsızlıklarından birisi olan fazla kilodan kurtulma işlemleri arasında yer almaktadır. Çeşitli nedenlerle karın bölgesinde bulunan yağ fazlalılığı, deri fazlalılığı, sarkıklık ve benzeri sorunları olan kişilerin uyguladığı yöntemler; karın germe ameliyatı olarak nitelendirilmektedir. Karın germe ameliyatı, her iki cinste görünse de kadınlarda daha sık görüldüğü tespit edilmiştir Özellikle doğum sonrası karın bölgesinde görülen gevşeklik ve sarkmalar küçük cerrahi işlemler ile sonlanabiliyor. Operasyonun temel hedefi; sarkık olan deri görünümünü ortadan kaldırmak, hoş ve estetik bir görsellik yaratmak, fazla yağları almak, karın bölgesini düzleştirmek ve deliğin altında kalan kısımlardaki çatlıkları yok etmektir. Bu amaçlar tedavi olacak kişinin durumuna göre farklılık gösterebilir.

 

Karın germe ameliyatı  Tıp alanında ‘’ Abdominoplasti ‘’ olarak adlandırılan ameliyattır.  Bu ameliyat estetik operasyonların arasında görülmektedir.  Günümüzde daha çok hamilelik sonrasında oluşan karın sarkıkları, yağlanmalar ve çeşitli olumsuz durumlardan kurtulmak için uygulanmaktadır. Karın bölgesinde oluşan deformasyonlar ve sarkmış göbeğin sonlanmasında; oldukça önemli uygulamalardan birisi olarak görülmektedir. Bu yüzden günümüzde birçok kadın bu işlemleri gerçekleştirmektedir. Ayrıca bu işlem sadece kadınlar tarafından kullanılmakla kalmayıp, birçok erkekte de kullanılmaktadır.

Karın germe ameliyatı gerçekleşmeden de karın bölgesindeki görüntünün yok edilmesi mümkün olamamaktadır. Genellikle spor ve diyet gibi bireyin kendisine uyguladığı yöntemler tam sonuç vermemektedir. Bu görse bozukluğun önüne geçmek ve hoş bir görsel yaratmak için karın germe ameliyatı oldukça işlevsel sonuçlar vermektedir. Ayrıca Karın germe ameliyatı tek bir işlem ile sonlanmaktadır. Her operasyonda olduğu gibi karın germe ameliyatında da çeşitli komplikasyon riskleri bulunmaktadır. Komplikasyonlardan en önemlisi kanama ve enfeksiyondur. Operasyonun ardından uzman doktor, ameliyatı olan kişiye çeşitli ilaçlarda ve önerilerde bulunmaktadır. Ayrıca operasyonun ardından uzun bir süre egzersiz, hareket ve ağır işlerde bulunmamanız gerekir.

Karın Germe Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Karın germe ameliyatının süresi net olarak belirtilmemektedir. Her operasyonda olduğu gibi karın germe operasyonlarında da ameliyat süresi, kişiden kişiye göre değişmektedir. Ancak ortalama olarak 3 ila 5 saat arasında sürdüğü gözlemlenmiştir. Gevşeklik sarkma gibi sorunların çözümü ise diğer operasyonlara göre çok daha kısa sürmektedir. Bu tarzda rahatsızlığın bulunması ve operasyona girilmesi durumunda 1 ila 2 saat arasında operasyon sonlanmaktadır. Ameliyat süresini uzatan noktalara bakıldığında ise karın bölgesindeki deri fazlalık miktarı, yağ alımının yapılıp, yapılamayacağı, dikiş tekniği gibi birçok detay bulunmaktadır. Ameliyat genel anestezi ile yapılmaktadır. Ancak en önemli durumlardan birisi; tam donanımlı, uygun koşullara sahip bir hastanede yapılmalı ve uzman bir doktorun olmasıdır.

Ameliyat Sonrası Hamilelik

Karın germe ameliyatında en merak edilenlerden birisi de; ‘’ karın germe ameliyatı sonrası hamilelik’’ üzerinedir. Karın germe ameliyatı olduktan sonra hamile kalınırsa herhangi bir komplikasyon oluşup, oluşmayacağıdır. Ancak bilinmesi gereken bir nokta; karın geme operasyonu hamileliği, hamile kalmayı veya hamilelik sürecinde oluşabilecek bir sorunun sebebi olmamaktadır. Operasyona girmiş ve ardından hamilelik için uygun zaman operasyonun iyileşme süreci ile ilgilidir. Yani karın germe işlemleri sade ameliyat ile sınırlı değildir. Kişi operasyondan sonra da çeşitli gözlem sürecine, ilaç kullanımına dikkat etmelidir. Bu süreçlerin sonlanmasından sonra ve doktor onayının alınmasından sonra hamilelik için herhangi bir sorun olmayacaktır.

Karın germe ameliyatında merak edilen diğer bir soru ise hamileliğin sonlanmasından sonra ne zaman ameliyat olunacağıdır.  Yukarıda sizlerle paylaştığımız bilgilerde hamilelik sonrasında karında çeşitli yağlanma, sarkıklık gibi durumlar oluşmaktadır. Bunun önüne geçmek isteyen doğum yapmış kadınların, ameliyat için minimum 1 yıl beklemesi önerilmektedir. 12 ay içerisinde annenin düzenli beslenmesi, emzirmesi ve çatlıkların tam olarak seviyesinin belirlenmesidir. Ancak bu süreç içerisinde uzman doktora danışılarak da sürecin takibi gerçekleşebilir.

Karın gerdirme ameliyatı genel olarak sağlık durumunda herhangi bir sorun olmayan, en küçük çocuğu en az 1 yaşında olan ve gelecek süre içerisinde hamilelik planlamayan, karın bölgesinde herhangi bir büyük operasyonun gerçekleşmemiş olan bireylerin doktor onayı ile ameliyatları mümkündür. Sizlerde karın bölgenizdeki durumlardan memnun değilseniz ve şikayetçiyseniz yapanız gereken sağlık kuruluşuna başvurarak detaylı bilgi almaktır.

Karın Germe Ameliyatı Olan Birisi Ne Zaman İyileşir?

Karın germe ameliyatı bilindiği gibi basit ve sorunsuz bir operasyondur. Ancak bazı durumlarda kişinin toparlanması ve tam olarak iyileşmesi uzun sürebilmektedir. Genel olarak karın germe ameliyatı işlemine tabii olan bireylere bakıldığında; birkaç gün hastane bakımının ardından taburcu edilerek evde istirahat etmesi beklenmektedir. Ameliyat sonrasında bireylere özel bir korsa giymeleri önerilmektedir. Ortalama olarak 25 ila 40 gün arasında giyilecek olan bu korse ile ameliyatın işlevselliği arttırılması hedeflenir. Ameliyat sonrasında birey birkaç saat içerisinde ayağa kalkıp yürüyebilmektedir. Ameliyat sonrasında karın bölgenizde bir miktar ağrıların hissedilmesi mümkündür. Bu ağrıların sebebi çeşitli dikişlerden kaynaklı olacaktır.

Karın germe ameliyatı olmanızdan 2 – 3 gün içerisinde banyo edebilmeniz mümkündür. İlk 1 hafta boyunca dikişlerinizin tam olarak oturmamasından kaynaklı öksürmelerinizde ve hapşırmalarınızda bir miktar canınız acıyabilmektedir. Ancak ilerleyen süreçlerde ağrılarınız minimum olacaktır. Ayrıca sizleri yormayan hafif işlerde yapıyor olmanız da çok önemlidir. İş yükü ağır bir işyerinde çalışıyorsanız; doktorunuzun önerilerinize göre hareket etmeniz gerekir. Ortalama olarak birkaç ay içerisinde iş yaşantınıza dönebilmeniz mümkündür. Ancak normal bir yaşantınız ve işiniz bulunuyorsa; birkaç hafta içerisinde tam donanımlı kendinizi toparlayabilmeniz ve hayatınıza devam edebilmeniz mümkündür.

Mini Karın Germe Nedir?

Mini karın germe operasyonu, kasık bölgesinin üzerindeki bölgede yapılan ve karın germe işlemine göre daha az külfetli olan bir operasyondur. Germe operasyonu sırasında kasık üstü ile göbek arasında olan bölgede yapılmaktadır. Ortalama olarak birkaç süren bir operasyondur. Mini karın germe operasyonu sonrasında işlem yapılan bölgede ve göbek çevresinde iz olmamaktadır. Karın germe ameliyatın göre çok daha küçük bir işlemdir. Kısa sürede çözüme varabilecek, popüler karın operasyonu işlemleri arasında görülmektedir.

Karın Germe Operasyonları Fiyatları Ne Kadar?

Günümüzde yüz binlerce insanın fazla kilolarından kurtulduktan sonra ve hamilelik döneminden sonra karın bölgesinde oluşan sarkıklık ve yağlanmadan kurtulmak için ameliyat olmaktadır. Karın bölgelerindeki rahatsızlıktan kurtulmak için çeşitli operasyonlar bulunsa da karın germe ameliyatı aralarındaki en önemli operasyonlardan birisi olarak görünmektedir. Günümüzde de birçok kişinin karın bölgesindeki fazlalığı yok etmek için uyguladığı karın germe operasyonu; farklı fiyatlar içermektedir. Türkiye’de her klinik veya hastane farklı fiyat tarifesini getirmektedir. Ayrıca hasta üzerinden yapılacak işlemler ve ameliyattan sonra hastanede kalma süresi, ekstra işlemler de değişiklik göstermektedir. Bu nedenlerden kaynaklı net bir fiyat verilmesi pek mümkün değildir. Daha detaylı bilgi almak için operasyonu olmak istediğiniz hastaneye danışabilir veya uzman doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz.

İngilizce dilindeki makalelerimiz için diğer sitemizi ziyaret edebilirsiniz: https://tunctiryaki.co.uk/