Gelişen teknoloji ve bilim sayesinde bireyler yaşamlarını daha kaliteli hale getirmek, daha özgüvenli hale getirebilmişlerdir. Günümüzde birçok insanın sıklık tercih ettiği operasyonlardan birisi şüphesiz; göğüs büyütme ameliyatı olduğunu söyleyebiliriz. Göğüs büyütme ameliyatı, estetik operasyonları arasında yer almaktadır. Ancak bazı durumlarda göğüs büyütme işlemleri tedavi olarak da kullanılmaktadır. Genç bireylerde oldukça sık gözlemlenen psikolojik sorunların temelinde özgüven eksikliği yatmaktadır. Özgüven eksikliğin tamamlanması ve nihai sonuçlara varmasında; bireylerin dış görünüşü kendileri için oldukça ‘önemlidir.’ Ayrıca meme operasyonları geçirmiş ve göğüslerini kaybetmiş birçok kişide bu ameliyatlar ile tedavi olabilmektedir.

Göğüs büyütme ameliyatı tıp dilinde ‘’ Augmentasyon Plastisi ‘’ olarak adlandırılmaktadır. Bu anlam Türkçe karşılığında; meme büyütme olarak geçmektedir. Göğüs büyütme ameliyatı, memelerin hacmini, görselliğini ve büyütmek için uygulanan cerrahi yöntemdir. Operasyonda mama implantları, meme dokusu veya göğüs kaslarının altına yerleştirilmektedir. Günümüzde birçok kadın ve erkek birey göğüs büyütme ameliyatlarını tercih etmektedir.

Göğüs Büyütme Ameliyatının Amacı Nedir?

Göğüs büyütme ameliyatının gerçekleşmesi için birçok neden olabilmektedir. Bir memenin diğer memeden küçük olması yani memelerin birbirlerine oranla dengesiz olması; günümüzdeki en popüler ameliyat gerekçelerinden birisidir. Bireyler bu dengesizlikten rahatsız olmaları durumunda Plastik Cerrahi Bölümüne giderek muayene olmaktadır. Alanında uzman doktor muayenesi ile süreç hakkında kişiye bilgiler verilmektedir. Ayrıca bu gerekçeler dışında Meme kanseri sonrası memeler kaybedilmektedir. Bu yüzden meme kanseri tedavisi olmuş bireyler, göğüs büyütme operasyonunu gerçekleştirmektedirler. Operasyondan önce tam olarak nasıl bir görünüm istediğiniz, hangi detaylara dikkat edilmesini istediğiniz ve taleplerinizin tam anlamıyla yerine getirilmesi, ameliyat sonrası görüntülerinizden memnun olmanız için; doktorunuz ile açık konuşmanız ve tüm detayları anlatmanız oldukça önemlidir. Oldukça açık bir şekilde üm taleplerinizi net bir şekilde anlamanız gerekmektedir. Aksi taktirde ameliyat sonrası istemediğiniz bir görüntü ile karşılaşabilir ve içinize sinmeyen bir görüntüye sahip olan memeleriniz olabilir.

Göğüs Ameliyatı Sonrasında Neler Yaşanır?

Günümüzde her ameliyatta olduğu gibi göğüs büyütme ameliyatlarında da çeşitli komplikasyon olma riski bulunmaktadır. Bu yüzden alanında uzman ve tam donanımlı bir hastanede operasyona giriyor olmanız oldukça ehemmiyet taşımaktadır. Göğüs ameliyatı olmayı düşünen kişiler için fikir verici olması adına; göğüz ameliyatı sonrasında yaşanılanları sizlere şu şekilde listeleyelim;

  • Ağrı, şişlik ortalama olarak ameliyatta birkaç hafta sonra ortaya çıkabilmektedir. Morarma gözlemlenmesi oldukça yüksek ihtimaldir. Yara izleri zamanla solmaktadır. Ancak bazı kişilerde tam olarak yok olmasına rağmen, bazı kişilerde de izler kalmaktadır.
  • Tedavi sürecinde meme implantlarına ekstra destek sağlamak ve konumunun tam donanımlı olarak korunmasından kaynaklı bandajlı ve spor sutyeni girilmesi önerilmektedir. Kullanmanız gereken sutyeni operasyonunuzu gerçekleştiren hekim tarafından sizlere önerilecektir.
  • Operasyon sonrası oluşacak ağrıların sonlanması ve hafifletilmesi için hekiminiz sizlere çeşitli ilaçlar yazacaktır. İlaçları düzenli kullanmanız durumunda ameliyat ağrınız minimum olacaktır.
  • Normal hayatınıza dönmeniz için doktorunuz tarafından sizlere önerilen talimatları yerine getirmeniz gerekmektedir. Aksi taktirde normal hayatınıza dönmeniz sekteye uğrayacaktır. Ancak ortalama olarak birkaç hafta içerisinde işinize ( ağır değilse ) dönebilmeniz mümkündür. İş yükünüz ağırsa bu süre biraz daha uzaması muhtemeldir.
  • Operasyon sonrasında yeni göğüslerinizin darbeye ve dokunmaya oldukça hassas olduklarını unutmamanız gerekir. Bu yüzden olası bir temas minimal olması gerekmektedir.
  • Ameliyat sonrasında göğsünüzde sıcaklık, kızarıklık ve ateş olması durumunda cerrahi enfeksiyon geçiriyor olabilirsiniz. Bu yüzden bu tür olasu bir durumda direk hastaneye gitmeniz gerekmektedir. Aynı şekilde göğüs ağrısı ve nefes darlığı hissetmeniz durumunda da hastaneye gitmeniz gerekmektedir.

Göğüs Büyütme Operasyonlarında Hangi Çeşit İmplantlar Kullanılmaktadır?

Göğüs büyütme ameliyatlarında bilindiği gibi çeşitli implantlar kullanılmaktadır. Bu implantları kullanarak operasyon gerçekleştirilmektedir. İmplantların kullanılmaması durumunda göğüs büyütme ameliyatının gerçekleşmesi mümkün değildir. Meme büyütme operasyonlarında vücudun kendi bünyesinde bulunan yağ dokusu ve kök hücrelerinden yararlanabildiği gibi silikon veya tuzlu su içeren implantlar kullanılabilmektedir.

Vücudun kendi doksunun kullanıldığı göğüs büyütme ameliyatlarında, karnın iki yanında bulunmakta olan tabakalardan alınan yağlar, hassasiyet ile birlikte meme dokusuna eklenmektedir. Göğüs’e eklenen yağ dokularının yerlerinde sağlamlıkla kalabilmeleri için damarlar ile beslenmeleri gerekmektedir. Yeni damarlanmayı oluşturabilmek için kök hücrelerle birlikte nakledilmesi oldukça ehemmiyet taşımaktadır.  Sizlerle paylaşıldığı gibi göğüs büyütme ameliyatı oldukça hassasiyet içinde olan bir operasyondur. Bu yüzden alanında uzman doktorlar tarafından sürecin yönlendirilmesi ve işlemlerin gerçekleşmesi önemlidir.

Kimler Göğüs Büyütme Ameliyatı Yapmalıdır?

Günümüzde oldukça sık ir şekilde tercih edilen göğüs büyütme ameliyatları, herkesin tercih etmesini gerektiren ve yapmasını gerektiren bir unsur değildir. Keza bir bireyin göğüs ameliyatı olup, olmamasına son karar veren kişi doktor olacaktır. Ancak kişinin yoğun talebi üzerine doktor işlemi de gerçekleştirebilmektedir. Bu yüzden göğüs büyütme ameliyatı öncesinde doktorunuz söylemlerine ve deneyimlerinden faydalanmanız gerektiğini önermekteyiz. Göğüs büyütme ameliyatını yapması gereken kişiler şu şekilde olduğunu söyleyebiliriz:

  • Meme kanseri  olmuş ve tedavisi bitmiş kişilerde göğüs kaybı yaşanmaktadır. Bireylerin psikolojisinin olumsuz etkilenmemesi ve normal yaşantılarında herhangi bir eksiklik hissetmemesi için bu kişilere göğüs büyütme ameliyatı önerilmektedir.
  • İki memesi dengesiz olan kişiler. Bilindiği gibi günümüzde bireylerin her iki memesi farklılık göstermektedir. Bazı durumlarda bir meme büyük iken diğeri küçük olabilmektedir. İki memenin dengesiz olmasından kaynaklı ortaya istenmeyen bir görüntü çıkması muhtemeldir. Bu yüzden bu talepte olan kişiler ve bu durumda olan kişiler diledikleri gibi göğüs büyütme ameliyatı olmalıdır.
  • Göğüsleri üzerinden büyük operasyon geçirmeyen kişiler. Göğüslerin bulunduğu bölge, bünyemiz ve vücudumuz için oldukça önemlidir. Bu alan üzerinden de çeşitli ameliyatları ve operasyonların olması muhtemeldir. Sizlerde bu operasyonu geçirmişseniz; göğüs büyüme ameliyatınızı ertelemeniz gerekebilmektedir. Ancak uzman doktorunuz ile danışmanız ve süreç hakkında bilgi vermeniz durumunda doktorunuz sizleri yönlendirecektir.
  • Meme sarkmasının olması durumunda da ameliyat olunabilmektedir. Bilindiği gibi hamilelik sonrasında bebeğin, meme emmesinden kaynaklı; memelerde yoğun sarkıklık gözlemlenmektedir. Bu sarkıklığın önüne geçmek ve küçülen memeleri eski haline getirmek için göğüs büyütme ameliyatı işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Genel olarak göğüs ameliyatı olması gereken kişiler bu şekildedir. Ancak her şeyden öte birey sadece bunu yapmak istiyorsa ve sağlığında herhangi bir sorun yoksa göğüs büyütme ameliyatı gerçekleşecektir. Ancak uzman hekimin bilgi birikimine güvenmek ve yönlendirme yapmasına izin vermek de oldukça önemlidir.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Ne Kadardır?

Her geçen gün göğüs büyütme ameliyatlarına olan talep artmaktadır. 2020 yılı itibari ile her yıl on binlerce insan göğüslerindeki rahatsızlıklardan kurtulmak için çeşitli operasyonlar geçirmektedir. Bu operasyonlardan arasında en popüleri ve en güveniliri de göğüs büyütme ameliyatı olduğunu söyleyebiliriz. Göğüs büyütme ameliyatları ücreti her hastaneden, her hastaneye göre değişebileceğini söyleyebiliriz. Ayrıca bazı gelişmiş kliniklerde de göğüs büyütme ameliyatı işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Net olarak bir fiyat verilmesi gerçeği yansıtmayacaktır. Bu yüzden ameliyat olmak istediğiniz hastanenin Plastik Cerrahi Bölümüne başvurmanız ve muayene ardından detaylı bilgi almanız mümkündür.