Göğüs (Meme) Küçültme Ameliyatı

Göğüs (Meme) Küçültme Ameliyatı

Kimi zaman yapısal yada hamilelik sonrasında büyür ve sarkar. Meme küçültme ameliyatı (mamoplasti) sonrasında küçük bir iz ile kurtulacaksınız.

Küçük bir sıyrık ile kurtulacaksınız! 

Hem vücudunuz ile en orantılı göğüslere sahip olacak, hem de meme kanseri riskini azaltacaksınız.

– Memelerin hacmini azaltmak ve ideal formunu kazandırmak için uygulanır.
– Genel anestezi altında uygulanır.
– Ameliyat ortalama 2-2.5 saat sürer.
– Aynı gün eve dönülür.
-Yaygın olarak meme başını (areola) daire şeklinde çevreleyen, düz aşağıya doğru inen ve bazen de memenin büyüklüğüne göre ters T`ye dönen kesi ile dikleştirme yapılır. Göğüs ameliyat izi zamanla belirsizleşir.
– Basit ağrı kesiciler ile giderilebilecek ağrılar hissedilebilir. Ameliyat sonrası 2-3. gün bandajlar çıkarılır ve normal hayata dönülür. 3 hafta sporcu sütyeni kullanılır.

Meme küçültme (mamoplasti) ameliyatı kimlere uygulanır?

Kimi zaman yapısal, kimi zaman da hamilelik sonrasında ya da kilo alıp vermeye bağlı olarak meme büyüklüğünden ve/veya sarkıklığından memnun olmayan kişilere yapılan bir ameliyattır.

Vücuduna oranla büyük memelere sahip kişilerde sırt ağrısı, sütyenin yol açtığı doku eziklikleri, deri iritasyonları sıkça rastlanan şikayetlerdendir. Bu hastalara yapılacak mammoplasti ameliyatı, estetik faydalarla kişinin özgüvenini arttırırken, aynı zamanda sağlık ve yaşam kalitesi açısından da hayat kolaylaştırır.

Meme, kadın psikolojisinde de önemli role sahiptir. Tüm meme ameliyatlarından sonra hastaların yorumları kendilerine olan güvenlerinin arttığı, hatta duruşlarının ve yürüyüşlerinin bile daha dik ve kadınsı olduğu yönündedir.

Meme küçültme (mamoplasti) ameliyatı nasıl yapılır?

Mamoplasti ameliyatlarında, memeyi istenilen boyuta getirmek için fazla doku ve deri çıkarılırken, meme başı memeden ayrılmadan olması gereken konuma getirilir. Böylece sadece meme küçültülmekle kalmayıp, kaldırılmış da olur. Mammoplasti ameliyatlarında amaç, memeye vücut ile orantılı, tamamen simetrik bir form vermektir.

Mamoplasti ameliyatlarında uygulanacak yöntem ve çıkarılacak doku miktarı hastanın memesinin durumuna göre belirlenir. Bu ameliyatta yapılan işlem, derinin açılması, meme ucunun arkadan ayrılmadan olduğu gibi yukarı doğru kaldırılması, memedeki doku ve deri fazlasının çıkarılmasıdır. Bu tekniğin en büyük avantajı ise meme ucunun memeden ayrılmamasıdır. Bu sayede çoğunlukla süt kanalları kesilmez, yani emzirmeye engel olmaz ve herhangi bir his kaybı yaşanmaz.

Meme küçültme ameliyatı ne kadar sürer?

Estetik girişimler arasında meme ameliyatları basit olarak tanımlanan ağrısız ameliyatlardır. Bu ameliyatların ortalama süresi 2 saattir.

Meme küçültme ameliyatının avantajları nelerdir?

Meme küçültme (mamoplasti) ameliyatı sonrasında kişi, büyük memelerin sebep olduğu sırt ağrısı, sütyenin yol açtığı doku eziklikleri ve deri iritasyonları gibi rahatsızlıkların tamamından kurtulur ve postür bozuklukları giderilir. Aynı zamanda bu ameliyat sonrasında vücudu ile ideal orantıda, simetrik, dik ve istenilen formda memelere sahip olur. Meme büyüklüğünden dolayı istenilen kıyafetlerin giyilememesi ve bazı fiziksel aktivitelerin kısıtlanması gibi sorunlar meme ameliyatı sonrasında giderilir.

Göğüs ameliyat izi kalır mı?

Pek çok estetik ameliyatta olduğu gibi meme ameliyatlarında da minimal iz kalır. Bu izler zaman içerisinde ince, çok belirgin olmayan beyaz çizgilere dönüşür.

Göğüs ameliyat izi, meme büyüklüğü çok fazla değilse areola (meme başı) çevresinde ve yukarıdan aşağıya lolipop şeklindedir. Meme büyüklüğü ve sarkıklığı lolipop kesime uygun olmayan durumlarda ise areola çevresinde ve ters T şeklindedir. Bu ameliyat için kişinin karar vermesi gereken, izleri kabul ederek konforlu ve mutlu olacağı meme formuna sahip olmak ya da iz olmadan fakat formundan memnun olmadığı göğüs şekli ile hayatına devam etmektir.

Meme küçültme ameliyatı sonrasında normal hayata ne zaman dönülür?

Meme küçültme ameliyatı hastanede kalmayı gerektirmeyen ameliyatlardandır. Hasta aynı gün içerisinde evine geri dönebilir. 3 hafta süresince sporcu sütyeni kullanılması gerekir. Ameliyat sonrası son derece rahat geçer, genellikle hiç ağrı olmaz. 48 saat sonra duş alınabilir ve 4. gün itibariyle işe gidilebilir. Ameliyattan 10 gün sonra araba kullanmaya başlanabilir. Ameliyattan 2 hafta sonra denize ya da havuza girilmesi ve güneşe çıkılmasında bir sakınca yoktur. 3. hafta itibariyle hafif spor yapılabilir. Dikişler kendiliğinden eridiği için alınmaları gerekmez. Erken dönemde şişlik, meme başında hissizlik ve hafif morarma olabilir. Bunlar kısa süre sonra kaybolur.

Sıkça Sorulan Sorular

Meme küçültme ameliyatı öncesinde mutlaka meme ultrasonu çektirilmesi tavsiye edilir. Aspirin vb. içeren kan sulandırıcılar ile Ibuprofen içeren ağrı kesicileri ve grip ilaçlarının ameliyattan önceki en az iki hafta kullanılmaması gerekir. E vitamini, ginseng, yeşil çay, bitki çayları, keten tohumu gibi kan sulandırdığı bilinen maddelerin de kullanılmaması önerilir. Ameliyattan en az 1 hafta önce sigara içmeyi bırakmak gerekir.

Meme küçültme ameliyatı sonrasında 3 hafta süresince sporcu sütyeni kullanılması gerekir. Ameliyatı takip eden ilk günlerde oluşabilecek hafif ağrılar basit ağrı kesiciler ile rahatlıkla giderilir.

Meme küçültme ameliyatında, meme ucu memeden ayrılmadığı için süt kanallarına hiçbir şekilde müdahale edilmez. Bu sebeple ameliyat sonrasında çoğunlukla emzirmeye engel oluşturmaz.

Meme küçültme ameliyatlarında kalıcı sonuçlar elde etmek mümkündür. Göğüs şekli, ameliyattan sonraki birkaç ay içerisinde tam olarak oturur. Zaman ilerledikçe yaşlanma ve yer çekimine bağlı olarak değişim mutlaka olacaktır. Eğer kişi kilosunu korur ve sağlıklı bir yaşam sürerse memenin yeniden deforme olmasını önlemek mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir