MİNİ KARIN GERME


Cildin ve karın kasının elastikiyetini kaybettiği ve sarktığı durumlarda uygulanır.

En büyük gelişme, uzun zamandır yapılmakta olan ameliyatların tekniklerinin değişmesidir. Endoskopik estetik ameliyatlar artık çok yaygınlaşmıştır. Bu teknikle neredeyse hiç iz bırakılmaksızın yüz germe, yanak asma ve hatta izsiz karın germe ameliyatları bile yapılabilmektedir.

Dr. Tunç Tiryaki ile çok rahat ve güzel bir ameliyat deneyimi yaşadım. Ameliyat ve iyileşme süreci her yönüyle beklentilerimin üzerinde gerçekleşti. İki sezaryen geçirmiş biri olarak iyileşmenin bu duruma rağmen çok kolay ve rahat olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Böyle bir ameliyatı düşünen herkese Dr. Tiryaki’ye danışmasını tavsiye ederim.

Realself Hasta Yorumu

Mini karın germe ameliyatı nedir?


Teknoloji ve ameliyat tekniklerinin gelişmesi plastik cerrahlara her gün yeni olanaklar sağlamaktadır. Eskiden büyük cerrahi işlemler gerektiren problemler, bugün yeni teknolojilerin devreye girmesi ile yerlerini hem cerrahları hem hastaları tatmin eden yöntemlere bırakmıştır.

Mini karın germe deri çıkarmadan karın kaslarının içeriden korse ile daraltılarak karnın düzeltilmesidir.

Bu ameliyat ortalama 1.5 saat sürer.
Ameliyat sonrasında hasta 1 gece hastanede kalır, ertesi gün evine dönebilir.

 

Mini karın germe kimlere uygulanır?

Karında sadece hafif sarkıklık olan ama cilt fazlasının olmadığı hastalarda karnı boydan boya kesmek yerine endoskop ile karnın gerilmesi mümkündür. Bu hastalar genellikle genç, aşırı kilosu olmayan ve/veya tek doğum yapmış hastalardır.

Endoskopik karın germe ameliyatı nasıl yapılır?

Karın germe ameliyatı eğer deride çok fazla bir sarkma bulunmuyorsa, endoskop ile girilerek içeriden karın duvarı daraltılarak gerçekleştirilir. Küçük bir kesiden girilerek yapılan bu ameliyatta, içerideki kaslar orta hatta bir araya getirilerek tamir edilir. Yani bir çeşit iç korse ile belin daraltılması ve karnın düzeltilmesi sağlanır.

Endoskopik karın germe ameliyatının avantajları nelerdir?

Karın germe ameliyatlarında genel endişe, ameliyat sonrası kalacak izlerdir. Bu ameliyatta, varsa sezaryen yerinden yaklaşık 2 cm uzunluğunda bir kesi ile ameliyat gerçekleştirilir. En önemli avantajı olarak izsiz olması söylenebilir. İzsiz karın germe olarak da bilinir.

Ameliyat sonrasında normal hayata ne zaman dönülür?

Operasyon sonrasında, gelişen teknolojiler sayesinde kanama, morarma ve şişlik çok daha sınırlı olur. Günlük yaşama dönüş çok daha hızlı olur. Hastanın ameliyat sonrasında 1 gece hastanede kalması gerekir. Ortalama 4-5 gün içerisinde kişi rahatlıkla normal hayata dönebilir.

 

HASTA YORUMLARI


– Genel anestezi altında yapılır.
– Ameliyat ortalama 1.5 saat sürer.
– 1 gece hastanede kalınır.
– Cilt elastikiyetinin iyi olduğu ama karın kasında gevşeme olan hastalarda uygulanır.
– İz iç çamaşırın altında kalır.
– 3-4 gün içerisinde normal hayata dönülür. 3 hafta korse kullanılır.
– Ameliyattan 1 yıl sonra gebelik planlanabilir.

MİNİ KARIN GERME AMELİYATI HAKKINDA BİLGİ AL


SIKÇA SORULAN SORULAR


Genel olarak tüm ameliyatlarda olduğu gibi mini karın germe öncesinde de kan sulandırıcı ilaçlardan uzak durmak, alkol ve sigara kullanımını mümkün oldukça azaltmak ve en ideali son günlerde hiç kullanmamak bu işlem için de tavsiye edilir.

Mini karın germe ameliyatı sonrasında hasta odasına korse giydirilmiş şekilde gelir. Bu korsenin 3 hafta süresince kullanılması önerilir. Ameliyat sonrasında hemen hafif yürüyüşlere başlanabilir. Ameliyat sonrası dönemde kişinin sigara kullanmaması, yaraların hızlı iyileşmesini olumlu yönde etkiler. Ağır sporlar için ise 1.5 ay beklenmesi uygundur.

Operasyon karındaki sorunlara önemli ölçüde çözüm getirir. Fakat ameliyattan sonra hasta aşırı kilo alıp verirse ya da hamile kalırsa sonuçlarda bir miktar kayıplar görülebilir.

Eğer kişi dengeli beslenir, aşırı kilo alıp vermez, karındaki yağlanmayı arttırmazsa ameliyatın sonuçları kalıcı olacaktır. Gerilmiş olan karın kaslarını spor ile güçlendirmek de ameliyat sonuçlarının kalıcılığında olumlu bir rol oynar.

Bu ameliyat, sadece küçük bir kesiden endoskop ile girilerek yapıldığı için göbek deliğinin şekli ya da yerinde hiçbir değişiklik olmaz.

Mini karın germe ameliyatı, cilt elastikiyetinin iyi olduğu, fakat karın kasında gevşeme olan her kişide tercih edilebilecek bir uygulamadır. Bu ameliyat için üst yaş sınırından ziyade karın bölgesindeki cildin elastikiyet seviyesi önemlidir. Eğer karın derisinde gevşeme ve sarkma bulunuyorsa, bu deformasyonu gidermek, ancak gevşek ve problemli cildin çıkarılması ile mümkündür. Bu durumda abdominoplasti ameliyatı tercih edilir.

Mini karın germe ameliyatı ile liposuction ameliyatı, uygun hasta ve uygun planlama ile eş zamanlı yapılabilir.

+90 212 282 95 95

Vişnezade, Acısu Sokak No:16/1, 34357

 Maçka/İstanbul

+44 7552 239 903

120 Sloane Street, Chelsea

London SW1X 9BW

+90 212 282 95 95

Vişnezade, Acısu Sokak No:16/1, 34357

 Maçka/İstanbul

+44 7552 239 903

120 Sloane Street, Chelsea

London SW1X 9BW