Rinoplasti – Burun Estetiği

Rinoplasti – Burun Estetiği

Burun estetiği ameliyatı, burun kemeri, burun ucu düşüklüğü şikayetlerinde uygulanan ameliyattır. Burun estetiği ameliyatında en doğal sonuçlar…

Yüzünüze en yakışan, en doğal görünümlü buruna sahip olacaksınız.

Rinoplasti - Burun Estetiği

Kimimiz burnumuzu tamamen değiştirmek isteriz kimimiz ise genel olarak burun şeklinden çok şikayetçi değilizdir ve sadece küçük düzeltmeler bizi mutlu edebilir. Dolayısı ile her hastaya aynı burun estetiği ameliyatı önerilmez

Burun, kemik ana-yapı ve kıkıdak burun ucundan oluşur. Kemik problemleri olan hastalarda tam bir burun estetiği ameliyatı gerekirken, sadece burun ucu şeklinden şikayetçi hastalarda burun askısı veya burun ucu girişimleri – tip-plasti, hastanın karakterini tam değiştirmeyen, hem kalıcı, hem genel anestezi, alçı gerektirmeyen, hem de morarma olmadan 2-3 gün içinde işinize gücünüze dönebileceğiniz bir işlemdir. (BKZ burun askısı ya da tip-plasti)

Öncelikli olan, hastanın burun şekline göre nasıl bir burun ameliyata ihtiyacı olduğunu saptamaktır. Burunun kemik kısmında çok ciddi problemi olmayan, ya da burnunun çok değişmesini istemeyen hastalar sadece burun ucu ameliyatları ile narkoz almadan ve alçı kullanılmadan istedikleri sonucu ulaşabilir.

Kemik problemi olanlarda estetik rinoplasti burun boyutlarını düzeltmek, burun ucunu yeniden şekillendirmek, burunda bulunan tümseği azaltmak gibi işlemler sayesinde yüz ve burunun uyumunu artırmak amacıyla uygulanabilir. Bu değişikliklerin biri veya hepsi tek burun estetiği ameliyatı ile gerçekleştirilebilir ve aynı anda solunum problemlerini de ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Tüm cerrahi işlemlerde olduğu gibi, hastalar operasyondan üç hafta önce kan sulandırıcı ilaçları kullanmayı bırakmalıdır. İyileşme süresi boyunca oluşabilecek problemleri önlemek için, sigara içenler operasyondan 2-3 hafta önce sigarayı bırakmalıdır. Doktor burun üzerindeki herhangi bir yara veya sivilce konusunda önceden bilgilendirilmelidir.

Rinoplasti ameliyatından sonra, hasta aynı gün eve geri dönebilir ve ameliyattan birkaç saat sonra duş alabilir. Ameliyattan üç ay sonra gözlük takmak mümkündür. Morluklar kaybolduktan sonra yüksek faktörlü güneş kremi kullanılarak gün içerisinde dışarı çıkmak tamamen güvenlidir, bu nedenle plaj tatiline ameliyattan 2 hafta sonrası için izin verilebilir. Ameliyatı takip eden altı ay içerisinde, burnun darbe gibi herhangi olumsuz bir duruma maruz kalmaması için özen gösterilmelidir.

Rinoplasti ameliyatı ağrılı bir operasyon değildir. Ameliyattan 1-2 gün sonra burundaki silikon ateller çıkarılır, bu sebeple çok az ağrı hissedilebilir. Başka bir ağrı da hissedilmez.

Bu soru en sık sorulan sorulardan biridir. Ameliyat genellikle küçük bir kesikle yapılır ve bu kesiğin atıldığı alan görünmez olduğundan, gözle görülebilir herhangi bir iz yoktur. Dikiş çizgisi zamanla tamamen kaybolur.

Rinoplasti ameliyatı, yüz kemikleri tamamen geliştiği anda yapılabilir (yani ergenlikten sonra). Kızlar için, 16 yaşından sonra, erkekler için 17 yaşından sonra gerçekleştirilebilir. Operasyon sırasında ayrıca solunum problemleri de giderilebilir.

Eski Rinoplasti teknikleriyle, burun ucunda düşme, çökme veya deformasyon durumları gerçekleşebilirdi. Bununla birlikte, gelişen Rinoplasti teknikleriyle, bu tür komplikasyonlar nadir olarak görülmektedir. Hasta iyileşme süresi boyunca burun ucuna herhangi bir darbe almadığı sürece, düşme veya çökme olmaz.

Burun ucunun görünümündeki değişiklik, Rinoplasti ameliyatından hemen sonra fark edilir. Flaster 1. hafta içerisinde alındığı zaman burnun genel görünümündeki değişiklik belirginleşir. Bununla birlikte, ödemin tamamen iyileşmesinin 3-6 ay sürdüğünü unutmayın. Tüm cerrahi prosedürler tamamlandıktan sonra dokular 1 yıl boyunca iyileşmeye devam eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir