Etkin Yağ Aldırma Tekniklerinden Üçüne Bakış

Etkin Yağ Aldırma Tekniklerinden Üçüne Bakış

Bir önceki blog yazımızda da anlattığımız üzere YAĞ her dönemde sağlık ve güzellik dünyasının önemli konuları arasındadır. Bu sebeple, tıp profesyonelleri olarak bizler, her zaman bu konu üzerinde çalışır araştırmalar yapar , yağları almanın ya da bazen bir yerden alıp başka bir yere yerleştirmenin yeni yollarını ararız.

Günümüzde, yağ alma işlemi için hiç olmadığı kadar çok fazla seçeneğimiz var. Aşağıda anlatacağımız üç seçenek ağrıyı tamamen ortadan kaldırmayı, iyileşme süresini en aza indirmeyi ve elbette olabilecek en iyi sonuçları ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır.

LIPOSUCTION

Eğer estetik cerrahiye biraz ilginiz varsa Liposuction’ı mutlaka duymuşsunuzdur. Estetik cerrahinin ilk tekniklerinden olan Liposuction (ya da Suction Lipectomy yani yağların emilerek alınması) çok uzun yıllardır kullanılan, popüler bir tekniktir. Bu işlemde; yağlanma bölgesi tespit edilir, toplandığı bölgeden ayrılır ve ince kanüller (tüpler) vasıtası ile o bölgeden tamamen alınır.

Liposuction’da amaç inatçı yağları yok etmektir. Dolayısı ile çoğunlukla; karın bölgesi, basenler, popo, bel ve kalçalara uygulanır ama yağlanmanın bu bölgeler kadar görünür olmadığı, diz arkaları, bilekler ve çene altı bölgelerine de uygulanabilmektedir. Bu işleme tıp literatüründe “body sculpting – vücut şekillendirme” ya da “body contouring – vücut hatlarının düzeltilmesi” işlemi denilmesinin sebebi de budur, cerrah işlem sırasında, büyük bir dikkatle vücut hatlarını yeniden çizer, estetik ve çekici bir görüntü elde eder.

İşleme ne ad verilirse verilsin (ki bu yönteme lipoliz, laser liposuction, RF lipo gibi adlar verildiğini de görebilirsiniz), bütün bu ufak tefek farklılıkların ortak noktası uygulamanın kendisidir; inatçı yağları ortadan kaldırmak, vücudun belli bölgelerini inceltmek ve anında, çok daha düzgün hatlı bir vücut şekli oluşturmak.

Liposuction’ın hala çok pöpüler bir seçenek olması, boş yere değildir.

SCULPSURE

Sculpsure ; dünyada ilk ve tek FDA onaylı, ameliyatsız vücut şekillendirme ve bölgesel incelme işlevli, lazer lipoliz cihazıdır. Sculpsure, 1.060 nm dalga boyunda çalışan ve yağ dokuları tarafından yoğun emilimi olan bir lazerdir. Diğer birçok tedavinin aksine, her vücut ve cilt tipine olduğu kadar, hem kadın hem erkekler için kullanıma da uygundur.

O zaman çığır açan bu operasyon nasıl çalışır? İsminden de anlaşılacağı üzere (sculp: İngilizce şekillendirmek, form vermek) Sculpsure, vücudu; inatçı yağları yok ederek ve anında kilo kaybı ve incelme sağlayarak şekillendirir. Çoğunlukla göbek, karın, bel, basen ve iç bacakların inceltilmesi için kullanılır.

Bu tedavi, kontrollü ısı dağılımı ile cilt altındaki yağ dokusunu hedefler ve yapısını bozar. İnsana biraz rahatsız edici gelebilir ama bu teknolojinin tescilli enerji modülasyonu ve kontrollü enerji dağılımı, çevredeki dokulara zarar vermeden, adipoz dokuların yapısının bozulması için gerekli olan 42-47°C optimum ısıyı sağlamaktadır.

İşlemin kendisi oldukça hızlı gerçekleşir, ağrısız ve güvenlidir. Tedavi sonrası, kırılmış olan yağ hücreleri, vücudun doğal sistemi tarafından vücuttan atılır.

Doğal bir süreci olacağından, ilk sonuçların ortaya çıkması, uygulamadan sonra 6 haftayı, sonucun ortaya çıkması da 12 haftayı bulur. Ama en önemlisi sonuçlar kalıcıdır.

VELASHAPE III

Velashape, bölgesel zayıflama için mükemmel bir yöntemdir ama aynı zamanda ciltte sıkılaşma sağlar ve selülit görünümünü azaltır. Tedavi cilt için öylesine faydalıdır ki, kilo sorunu ya da selülit sorunu olmayan hastalarda dahi, sadece cildi canlandırmak için kullanılmaktadır.

Velashape III’ün sırrı, yağ dokularının görünümünü ve hacmini azaltmak için elōs teknolojisi ile vakum teknolojisinin birleştiren ilk ve tek tedavi yöntemi olmasıdır. Bunu nasıl mı yapar? IR (kızıl ötesi), bi-polar RF (radyofrekans) ve vakum teknolojilerinin birleşimi ile yağ hücrelerinin, bunların çevrelerini saran fibröz septalı bağ dokusunun ve altındaki dermal kolajen fiberlerin derinlemesine ısıtılmasını sağlamak yolu ile.

Velashape III, enerji kaynağı görevi gören bir vakum ile dokuyu hedef alır, kızılötesi ışınlar da uygulama yapılan bölgeyi ısıtır. Bu sayede, hedeflenen bölge cilde zarar vermeden hızlı bir şekilde ısıtılır ve Bi-polar radyofrekans enerjisi ile ısı, güvenli bir şekilde hedeflenen alana eşit olarak yayılır. Elektrotların optimal tasarımı ve vakumun eşzamanlı uygulanması, ısının daha derine, daha hızlı bir şekilde nüfuz etmesini sağlar, bu da dolaşımı, lenfatik drenajı, hücre metabolizmasının hızını ve kolajen oluşumunu arttırır. Sonuç olarak; cildin yapısında büyük bir iyileşme ve selülitli görünümde düzelme sağlanır.

Bu tedaviler sırasında rahatsızlık duyacağından endişe edenler için şunu belirtmek gereklidir ki özellikle bu işlem, tamamen ağrısızdır ve birçok hasta, tedavi sırasında, ılık bir derin doku masajına benzer hisler duyduklarını belirtmektedirler.

Bu kadar rahat bir uygulama süreci sağlayan tedavi yöntemleri, vücut şekillendirme kavramını yepyeni bir düzeye taşımakta. Artık yağ alınması işleminin geleceğini deneyimliyoruz ve bu gelecek çok parlak görünüyor!