Günümüzde gelişen Tıp sayesinde birçok noktada, birçok sorunda oldukça önemli çözümler gün yüzüne çıkmıştır. Şüphesiz bunların arasından en önemli tedavilerden birisi de yüz germe işlemleridir. Halk arasında yüz germe ameliyatı genellikle estetik olarak görünmektedir. Evet, yüz germe operasyonu estetik olarak adlandırılabilmektedir. Ancak bazı durumlarda tıbbı bir gereklik olarak karşımıza çıkmaktadır. Yaygın olarak güzellik kaygılarıyla yapılan yüz germe operasyonlarının sadece kadınlar tarafından yapıldığını söylemek gerçeği yansıtmayacaktır. Günümüzde birçok erkek tarafından da sık, sık yüz germe operasyonu gerçekleştirilmektedir. Yüz germe işlemleri genel olarak yüz kısmında bulunan deri gevşemeleri ve sarkmaları toparlamak, yüze estetik bir görsellik vermek için uygulanmaktadır.

Yüz germe operasyonları oldukça geniş bir alan tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Bu yüzden net ve tek bir yaş aralığı belirlemek gerçekçi olmayacaktır.  Bireyin kendi yüzünü yaşlanmış, yorulmuş ve sarkmış hissetmesi durumunun ardından yapılan muayene ile sonuçlar ortaya çıkar. Kişinin gerçekten yüzünde estetik ihtiyacı olup, olmadığı veya psikolojik bir süreç olup, olmadığı denetlenir. Ardından gerekli işlemler gerçekleşmeye başlar.  Günümüzde oldukça popüler olan ve çeşitli obezite cerrahisi sonrasında bireyler hızla kilo vermektedirler. Verilen kiloların ardından görülen sarkıklıktan kaynaklı da yüz germe işlemlerini tercih etmektedirler. Bazı durumlarda da ameliyatsız yüz germe işlemleri de uygulanmaktadır. Ancak ameliyatsız yüz germe işlemleri nihai sonuç vermediğini bilmeniz oldukça faydalı olduğunu söyleyebiliriz.

Yüz Germe Bandı Nedir?

Günümüzde gelişen teknoloji ve bilim sayesinde birçok noktada cerrahi işlem olmadan da tedaviler uygulanabilmektedir. Bunlar arasında en popüler olan yüz germe bandıdır. Yüz germe bandı temel olarak, yüz germe operasyonunu gerçekleştirmeye çalıştığı hedefi, cerrahi işlem olmadan gerçekleştirmeye çalışan bir banttır. Yüzdeki sarkıklığın önüne geçmek için üretilmiş bandajdır. Günümüzde yüz germe bandı oldukça sık bir şekilde kullanılmaktadır. Genellikle cerrahi işlem görmeden önce birçok kişi tarafından kullanılmaktadır. Yüz germe bantları online alışveriş sitelerinde ve medikal üzerinden rahatlıkla temin edilebilmektedir. Ancak bilinmesi gereken oldukça önemli bir detay bulunmaktadır. Satın alınacak olan yüz germe bandı ile yapılacak olan uygulamaların yalnızca geçici bir çözüm olduğudur. Ayrıca piyasada oldukça sık rastlanan yüz germe bantlarının standartlarının da tartışmalı olduğunu unutmamakta fayda var.   Yüz germe bandı satın almayı düşünüyorsanız; uzman doktorunuza başvurmak ve fikir almayı düşünebilirsiniz. Bazı durumlarda yüz bandına ihtiyacınız olmadan veya farklı işlemler ile oluşan rahatsızlıkların önüne geçebilmek mümkündür.

Ameliyat Olmadan Yüz Germe Yapmak Mümkün Müdür?

Günümüzde birçok bireyin merak ettiği noktalardan birisi de Ameliyatsız yüz germe işlemleridir. Ancak halk arasında ‘’ ameliyatsız yüz germe ‘’ denilince akla ilk olarak yüz germe bantları gelmemeleridir. Yüz germe bantları bir yukarıda bahsettiğimiz gibi standartları tartışılmaktadır. Yani kesin sonuçlar verebilecek veya var olan durumu iyileştirecek, daha da kötüye götürüp, götürmeyeceği tam olarak bilinmemektedir. Kişiye fazla işlem gerektirmeden yapılan yüz germe işlemleri arasında botoks , dolgu, lazser ve hücresel tedavi gibi ameliyatsız işlemler bulunmaktadır. Yani yüz germe işlemleri için sadece ameliyat olmanıza gerek yoktur.

Ameliyatsız yüz germe işlemleri arasında oldukça önemli olan ve dikkat edilmesi gereken detaylar bulunmaktadır. İlk olarak bu işlemlerin, operasyonların ve sürecin bir uzman tarafından yönetilmesi, yönlendirilmesi gerekmektedir. Hijyen gereklilikleri tam, herhangi bir eksiği olmayan ve standart sağlık hizmetlerini sağlayabilen yerlerde olunması gerekmektedir. Aksi taktirde bu şartlara sahip olmaya yerlerde yapılan ameliyatsız yüz germe işlemleri ciddi sorunları gün yüzüne çıkarabilmektedir. Çeşitli enfeksiyonlara maruz kalabileceğiniz ve sağlınızı riske atacağını yerlerden uzak da kalmanızı önermekteyiz. Ayrıca bilinmesi gereken diğer bir husus ise botoks, lazer ve hücresel tedavi gibi operasyonların kalıcı sonuçlarının olmamasıdır. Yani ameliyatsız yüz germe işlemleri arasında hangisini yaparsanız yapın belirli bir süre sonra yapılan işlemlerin işlevselliği yitirilecektir. Ortalama olarak 8 ila 16 ay arasında yaptığınız işlemlerin etkinliği giderek azalacaktır. Azalan işlemlerin ardından yeni bir işleme ihtiyaç duyabilirsiniz. Ameliyatsız yüz germe işlemlerinde tam sonuç alınmadığı durumlarda; yüz germe operasyonu en sağlıklısı olacaktır.  

Yüz Germe Ameliyatı Kalıcılık Süresi Ne Kadardır?

Yüz germe işlemleri arasında hem ameliyatsız yüz germe, hem de ameliyatlı yüz germe işlemleri bulunmaktadır. Bir yukarıda bahsedildiği gibi ameliyatsız yüz germe işlemleri arsında ortalama olarak 8 ila 16 ay sonrasında işlevselliğini yitirecektir. Ameliyatlı yüz germe işlemlerine bakıldığında ise doğru planlama, doğru doktor ve doğru zaman ile ortalama olarak 6 ila 11 yıl arasında gençleştirme yapılması oldukça mümkündür. Ancak bu işlemin gerçekleşmesi ve hastanın taleplerinin tam olarak yerine getirilmesi için tam donanımlı bir hastanede ve tam donanımlı bir doktor tarafından yapılması gerekmektedir. Normal şartlar altında yüz germe işleminin kalıcılık oranın 10 yıl olarak belirtmek mümkündür. Ancak bu sürenin kısılması veya azalmasında ameliyat olmuş bireyin nasıl yaşam koşullarına sahip olduğu da oldukça önemlidir. Aşırı sigara, alkol, stres, dengesiz beslenme, uyku düzeni ve spordan uzakta olan birey yüz germe ameliyatının ardından 10 yıl boyunca işleme ihtiyaç duyması beklenilmez. Bu tarzda yaşama sahip olan bireylerin sürekli yüz germe işlemlerine ihtiyacı olacağı aşikardır.  Daha sakin ve dingin bir yaşamı benimsemiş; düzenli spor yapan, uykusu zamanlı olan, düzenli beslenen ve dengeli bir yaşama sahip olan bireylerde 10 yıl süresinin artması çok daha mümkündür.

Yüz germe ameliyatlarında halk arasında oldukça popüler olan ve gerçeği yansıtmayan durumlar söz konusudur. Örneğin bir kere yüz germe işlemi gerçekleştiren birey, bir daha hiç geçirmeyeceğini düşünmektedir. Ancak bu tamamen yanlıştır. Ameliyat veya ameliyatsız olarak gerçekleştirdiğiniz yüz germe işlemlerinin; ne denli başarılı olacağı ve ne kadar uzun süre kalacağı tamamen bireye bağlıdır. Hekimin yönlendirilmesiyle hareket eden ve disipline bir yaşama sahip olan kişilerde çok daha uzun süre işlemler fayda göstermektedir. Ayrıca hekiminiz tarafından sizlere yeme, içme, beslenme, spor ve hafif egzersizler için program verilebilmektedir. Sizlerde doktorunuzdan bu tabloları talep etme hakkınız bulunmaktadır.

Yüz Germe Ameliyatı Nasıl Yapılmaktadır?

Yüz germe bandıyla veya çeşitli ameliyatsız yüz germe işlemlerinin ardından memnun kalmamanız durumunda; yüz germe ameliyatı olmanız en mantıklı seçim olacaktır. Bazı durumlarda sadece görsel estetik talebinizden  ziyade tedavi olarak da kullanılmaktadır. Yani bazen yüz germe ameliyatını gerçekleştirmek zoraki olabilmektedir. Kişi yüzündeki istenmeyen sarkıklar ve gevşemelerden kaynaklı uzman hekim ile görüşür. Uzman hekim tarafından gerçekleştirilen muayene sonucunda yüzde deformasyonlar tespit edilmesi durumunda yüz germe ameliyatı ile sorunu çözümlemek hiç zor değildir. Gelişen teknolojinin sayesinde yüz germe ameliyat ücretleri de oldukça düşmüştür. Günümüzde birçok bütçeye göre hizmet alabileceğiniz alanlar bulunmaktadır. Ameliyat planlaması genellikle hastanın gençlik yıllarındaki fotoğraflarına bakılarak, günümüze kadar gelinen süreçte yüzde yaşanan sarkmaların ve gevşemelerin nerelerde olduğu tespit edilir. Doktor, hastası hakkındki edindiği bilgileri paylaşır. Süreç hakkında bilgi verir ve zamanlamaya koyulur. Sonrasında doktor ve hasta arasındaki anlaşmaya bağlı olarak tarih belirlenir. İşlemler de bu şekilde devam etmektedir.