Yüze Yağ Enjeksiyonu

Yüze Yağ Enjeksiyonu

blank
blank
blank
blank

Yüze, dudağa, memeye, popoya, bacağa yapılan yağ enjeksiyonun sonuçları kalıcıdır. Yüze yapılan yağ enjeksiyonu ile dolgu enjeksiyonunun sonuçları karşılaş…

Geçen yıllar ile kaybettiklerinizi en doğal yollar ile geri alacaksınız.

– 30’lu yaşların sonlarına doğru dikkat çekmeye başlayan yüz dolgunluğu kayıplarında ve daha genç hastalarda yüzde ideal orana ulaşmak için uygulanır.
– Genel anestezi almadan, sedasyon veya lokal anestezi ile yapılır.
– İşlem ortalama 30 dakika sürer.
– Aynı gün eve dönülür.
– Hiçbir iz kalmaz.
– Ağrı hissedilmez. Ertesi gün normal hayata dönülür. 4-7 gün süren ve konulan doku miktarına bağlı bir ödem ve hafif morluklar oluşabilir.

Yağ enjeksiyonu kimlere uygulanır?

Yüz yaşlanmasının ilk belirtileri genelde sanıldığı gibi ciltteki kırışıklıkların ortaya çıkması ve derinleşmesi değildir. Kırışıklıklardan daha önemlisi, yüze yaşlı ve yorgun bir ifade veren, yüzün özellikle orta bölümünde dolgunluğu sağlayan yağ yastıklarının erimeye başlamasıdır.
Yüzde oluşan kırışıklıklar genellikle 30’lu yaşların sonlarında dikkat çekmeye başlar. Ancak 30’lu yaşların başlarında yüz dolgunluğunu kaybetmeye yavaş yavaş başlar. Özellikle göz kapaklarının altında mevcut yağ yastıklarının erimesi 3 önemli probleme yol açar. Yüzün orta kısmı boşalır, iskeletsi bir hal alır, yüzdeki çizgiler derinleşir ve göz kapakları sarkmaya başlar.
Bu problemlerin hepsini birden çözmek için yüzün orta kısmında boşalan bölgenin tekrar kişinin kendi dokusu ile dolgunlaştırılması gerekir.

Yağ enjeksiyonu nasıl yapılır?

Günümüzde yağ transferi amacı ile 2 yöntem kullanılır. Bu yöntemler ‘konvansiyonel yağ enjeksiyonu’ ve ‘mikro yağ transplantasyonu’dur. Bu 2 yöntem arasındaki fark, enjekte edilen yağ miktarın kalıcılığındadır. İlk yöntemde alınan yağ olduğu gibi ve kitle halinde enjekte edilirken, mikro yağ naklinde yağ, düşük basınçta ve dokuya zarar verilmeden alınır, işlemden geçirilir ve dokuya katman katman, çok küçük miktarlarda enjekte edilir. Bu yöntem sayesinde konulan yağ hücrelerinin erime oranı %80’lerden %30-40’lara indirilmiştir, yani yağın yüzdeki kalıcılığı arttırılmıştır.
Mikro enjeksiyon yüzdeki dalgalanmaları ve aşırı şişlikleri de engeller. Ayrıca hücreler vücutta canlı kaldığından genellikle tek bir enjeksiyon yeterli sonucun alınmasını sağlar. Bu teknikte yaşlanmaya bağlı olarak aşağı sarkan ya da boşalan yüz bölümlerinin (yanaklar, elmacık kemiklerinin üst kısmı, çene hattı ve dudak çevresi) karın, basen, bel ya da bacaktan alınan bir miktar yağ ile doldurulması mümkündür.

Yağ enjeksiyonu ne kadar sürer?

Yağ enjeksiyonu ortalama 30 dakika sürer.

Yağ enjeksiyonunun avantajları nelerdir?

Bu uygulamanın lokal anestezi altında yapılıyor olması hastanın ağrı duyma olasılığını engeller. Yüze yağ enjeksiyonu, yüzde zaman içinde kaybolan hacmi geri kazandırmak ve var olan hacmi arttırmak için kullanılan etkili ve ağrısız bir yöntemdir.

Yağ enjeksiyonu sonrasında iz kalır mı?

Yağ enjeksiyonu iğne deliklerinden girilerek yapıldığı için ameliyat sonrasında hiçbir iz kalmaz.

Yağ enjeksiyonu sonrasında normal hayata ne zaman dönülür?

Yağ enjeksiyonu sonrasında hasta 1-2 saat içinde normal hayatına dönebilir. Yüzde, 4-7 gün süren ve konulan yağ miktarına bağlı bir ödem ile hafif morluklar oluşabilir, bu belirtiler kendiliğinden kaybolur.

Sıkça Sorulan Sorular

Genel olarak tüm cerrahi işlemlerde olduğu gibi yağ enjeksiyonu öncesinde de kan sulandırıcı ilaçlardan uzak durmak, alkol ve sigara kullanımını mümkün oldukça azaltmak ve en ideali son günlerde hiç kullanmamak bu işlem için de tavsiye edilir.

Yüze yağ enjeksiyonu sonrası, ertesi gün yüzün yıkanmasında sakınca yoktur. Günlük kremler ve ödem azaltıcı kremler kullanılmaya başlanabilir. Makyaj yapılabilir. İlk 3 gün buz uygulaması, ödem azaltma açısından fayda sağlar. 2 hafta sportif faaliyetlerden uzak durulması önerilir.

Yağ enjeksiyonu günümüzün en başarılı ameliyatsız yüz gençleştirme tekniklerinden biridir. Yüze yağ enjeksiyonu kalıcılık oranı %40-50’dir. Enjekte edilen yağların ortalama %50’si absorbe olurken, %40 – %50’si hayat boyu kalıcıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir